сряда, 8 януари 2020 г.

Гениалност или обикновена глупост?

Само до преди две-три седмици в Иран, според Средствата за масова дезинформация (СМД), бушуваха многохилядни демонстрации срещу властта, предизвикани от "затягането на коланите" предприето от "ненавижданата от народа теокрация". В основата на икономическите проблеми на Иран са санкциите на САЩ, предприети от президента Тръмп след едностранното излизане на САЩ от договора за ограничение на развитието на ядрените технологии в Иран (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA). Тези санкции ограничават както достъпа на Иран до стоки и технологии отвън, така и продажбата на ирански петрол на световния пазар, поради което икономиката на страната изпадна в дълбока криза.

Изведнъж, като със замах на вълшебна пръчица, народът се вдигна на демонстрации ... в подкрепа на правителството на Иран!? Причината за този неочакван обрат е новината за убийството на генерал Кàсем Солейманѝ (Qasem Soleimani) – командир на Ал Кудс (Йерусалим) бригадите на Корпуса на стражите на ислямската революция (КСИР) в Иран. "Вълшебникът", предизвикал този неочакван обрат в симпатиите на иранския народ, е президентът Тръмп, който в прилив на "велика мъдрост" реши, че най-доброто дело, което може да се направи в момента, е, да бъде убит генерал Солеймани, с което да се демонстрира на иранците "миролюбието на САЩ и желанието им за мир и разбирателство с иранския народ"!?

Впрочем, да се опитаме да проследим събитията, довели до този гениален (по думите на един мой приятел – почитател на Тръмп) ход на президента.

1. Известно е, че бригадите Ал Кудс са елитните части на КСИР в Иран. Като техен командир генерал Солеймани, по думите на СМД, е бил вторият по популярност човек в Иран след държавния глава Айатола Каменей. В качеството си на командир на Ал Кудс, генералът е отговарял за организацията на шиитските милиции в околните на Иран държави и изобщо за външните операции на иранските сили за сигурност. Той е бил покровителят на Хизбула в Ливан, организаторът на чуждестранните милиции, спасили Ал-Асад в Сирия, на шиитските милиции в Ирак и разбира се на едни от най-важните сили, довели до разгрома и унищожаването на ИДИЛ в Ирак и Сирия. Твърди се, че генерал Солеймани при посещенията си в Русия през 2015 година, успял да убеди Путин да се намеси на страната на президента Асад в Сирийската гражданска война, което доведе до разгрома на подкрепяните от Запада, Турция, Саудитска Арабия и останалите "стожери на демокрацията" в Персийския залив бунтовници – ислямски фундаменталисти. От изброените само дотук подвизи на Солеймани може да се разбере защо Ал Кудс са обявени за терористична организация, а самият Солеймани – за баш терорист!

2. Твърди се, че в последно време генералът е организатор на операциите: срещу танкери в Персийския залив, свалянето на един много скъп дрон на САЩ над териториалните води на Иран, нападението с дронове срещу рафинериите на Арамко в Саудитска Арабия, на успешната съпротива на бунтовниците в Йемен срещу агресията на Саудитска Арабия и на други знайни и незнайни операции срещу "стълбовете на демокрацията" в Близкия Изток през последните години.

3. Специално заслужава да се обърне внимание на събитията в самия край на 2019 година:
  • на 27 декември 2019 година предполагаеми бойци на шиитската милиция Катаиб Хизбула обстрелва с ракети база на американската армия недалеч от Киркут, при което загиват един американец, военен контрактор, и са ранени още двама американски войници;
  • за отмъщение, в следващите дни американците атакуват три лагера на Катаиб Хизбула в Ирак и два лагера на същата милиция в Сирия, при което загиват над 30 и са ранени над 60 иракчани;
  • за отмъщение, този път от страна на Катаиб Хизбула, е организирана атака на посолството на САЩ в Багдад, което, както е известно, е най-голямото, най-добре укрепеното и охранявано посолство в света, този път от "възмутени мирни иракски граждани", при което не загива никой, но е изгорена сградата за прием на посетители и някои други помощни постройки, а на основната сграда на посолството са изпочупени стъкла и са нанесени други материални поражения. Трябва да се отбележи, че охраната на така наречената "зелена зона", в която се намира посолството, се поддържа от Ирак и се счита, че тя не е оказала особена съпротива на демонстрантите-злосторници.

Забележка. Шиитските милиции в Ирак са интегрирани към иракската армия и по тази причина са напълно легитимни военни части от гледна точка на законите в Ирак.

Очевидно за президента Тръмп се създаде обстановка, при която той не можеше да не вземе някакво решение за отмъщение, тъй като ескалацията на предизвикателствата трябваше да бъде пресечена. Не бива да забравяме, че след предишните два инцидента (свалянето на американския дрон и атаката срещу инсталациите на Арамко) САЩ практически не реагираха. Твърди се, че сътрудниците на президента по негово нареждане и както си му е редът, са му предложили няколко сценария на отмъщение. Обикновено тези сценарии варират по "силата на въздействието", за да се даде възможност на президента да прецени каква реакция да избере в зависимост от бъдещите му намерения. В случая най-драстичната реакция, според СМД, е било убийството на Солеймани! Съветниците на президента са предполагали, че той ще избере реакция със средно въздействие, като се има предвид сериозността на положението в района. За удивление на всички, президентът избира най-драстичната реакция – убийството на генерал Солеймани!?

Тук искам да обясня защо и аз считам, че избраната реакция е неуместно драстична и преди всичко незаконна, ако в съвременния свят все още може да се говори за законност в отношенията между държавите. Преди това обаче трябва да кажа, че има и мнение, че американските тайни служби са планирали от известно време убийството на генерал Солеймани и изборът на Тръмп съвсем не е толкова спонтанен и необмислен.

1. Генерал Солеймани е високопоставен военен в йерархията на държава, с която САЩ са в напрегнати отношения, но не и в състояние на обявена война. Нещо повече, знае се, че той е изключително популярен не само в Иран, но и в района около Иран. Всеобщото мнение е, че Солеймани е бил втория или третия по важност държавен функционер в Иран. Не е трудно човек да се досети каква ще бъде реакцията в района както от страна на обикновените хора, така и от страна на правителствата!?

2. Възможност за покушение срещу генерал Солеймани се открива в Ирак, на територията на страна, с която Иран е в дружествени отношения, а САЩ има военен контингент, който е предназначен да осигурява мира и спокойствието в Ирак. Противоречието между официалната цел на американските войски в Ирак и факта на атентата срещу висш държавен служител на приятелска на Ирак държава е очевидно!

3. Посещението на генерал Солеймани в Ирак е било свързано с погребението на загиналите иракски бойци при атаката на САЩ срещу петте лагера на иракските милиции. Твърди се, че по молба на американците министър-председателят на Ирак е трябвало да се срещне със Солеймани, за да се обсъдят възможни пътища за намаляване на напрежението в района. Ако последното е вярно, то може да се приеме, че секретните служби на САЩ активно са организирали капан, който да им позволи със сигурност да ликвидират генерал Солеймани и то по време на практически полуофициално посещение за разговори с министър-председателя на Ирак! В допълнение при атаката с дрон на международното летище в Багдад са загинали ал-Муханди, който е високопоставен командир от иракските шиитски милиции, и още трима иракски военни.

4. Счита се, че от десетилетия високопоставени държавни функционери са представлявали табу за организиране на атентати срещу тях, както в мирно време, така дори и във време на война. Все пак има примери на изключения, които често са създавали повече проблеми, отколкото са помагали за решаването на проблеми. Известно е, че убийството на ерцхерцог Франц Фердинанд в Сараево предизвиква Първата световна война. Убийството на посланика на Германия във Франция от полски евреин дава на Хитлер повод за така наречената "Кристална нощ" на еврейски погроми през 1938 година. В следвоенния период тайните служби на САЩ правят многобройни опити за убийство на Фидел Кастро. ЦРУ организира убийството на министър-председателят на Белгийско Конго Патрис Лумумба и т. н. Тези дейности на ЦРУ водят до специално разследване в Сената на САЩ и до приемане на мерки за прекратяването на подобен тип по същество политически убийства.

Някои коментатори се опитват да приравнят убийството на генерал Солеймани с убийствата на Бин Ладен и ал-Багдади, но подобно сравнение е абсолютно неуместно. Както Багдади, така и Бин Ладен не бяха функционери на легитимно съществуващи държави, а бяха водачи на терористични организации. Освен това ликвидирането на подобни ръководители може да доведе до междуособици в ръководството на организациите, което да е полезно при борбата с тях. Резултатите от тези убийства по редица причини съвсем не може да се счита, че са положителни, но това е отделен въпрос. Убийството на високопоставен служител в легитимна държава не може да служи за никакви други цели освен за провокация, която да създаде условия за подходящо за провокатора изгодно развитие на събитията. Това разбира се предполага наличието на определена стратегическа цел у провокатора, каквато в дадения случай не е очевидна, но кой знае, може и да съществува в гънките на нечий мозък?

Досегашната реакция на Ирак и Иран показва, че притесненията на съветниците на Тръмп за последствията от убийството на виден държавен функционер на Иран от ранга на генерал Солеймани, са били основателни.

Реакцията на убийството на генерал Солеймани едва започва и никой не може дори да гадае докъде тя ще стигне?

1. Иракският парламент прие резолюция, с която задължава правителството да прекрати договора за присъствие на американски военни части в Ирак. Министър-председателят на Ирак заяви, че той е готов да подпише резолюцията, с което да се стартира процедурата по изтегляне на частите на американската армия от Ирак.

2. Иранският парламент обяви Департамента по отбраната на САЩ за терористична организация.

3. Съюзниците на САЩ в НАТО, които участват със съветници и военни части в борбата с ИДИЛ в Ирак са абсолютно изненадани и дезориентирани от събитието. Те обявиха, че временно прекратяват дейността на своите военни в операциите в Ирак.

4. Иранският парламент обяви, че Иран окончателно се изтегля от международния договор за ограничаване на развитието на ядрената му индустрия (JCPOA).

В отговор на суматохата, предизвикана от убийството на Солеймани, Тръмп неочаквано обяви, че САЩ нямат намерение да се изтеглят от Ирак, защото те били похарчили един-два трилиона долара за прекрасни военни бази и Ирак трябва да им плати разноските за тези бази!? Това заявление внесе още по-голямо объркване, тъй като Тръмп многократно е заявявал, че е против дислокацията на американски войски в Ирак! Освен това Тръмп заяви, че ако Иран се опита да отмъщава за убийството на генерал Солеймани, то САЩ ще атакуват 52 научни, индустриални и културни обекта в Иран! Вероятно той предвижда по един обект за всеки от 52-мата заложници, взети в американското посолство в Иран през 1979 година. Все още не е ясно дали всеки един обект ще бъде посветен на конкретен заложник, но не е изключено скоро да бъдем осветлени и по този въпрос. Включването на културни обекти в бройката предизвика паника всред американските военни, тъй като бомбардирането на културни обекти се счита за военно престъпление и те веднага излязоха с опровержение на заявлението, че културните обекти ще бъдат цел на атаките.

Шегата настрана,но обстановката в района става все по напечена. Израел обяви военна готовност. Иран обяви военна готовност на ракетните си части и се твърди, че е започнало разсредоточаването им, вероятно с цел по-ефективна отбрана. На някаква много известна джамия в Иран за пръв път от много години е издигнат кърваво червен флаг, което било сигнал за отмъщение на поруганата чест на исляма! Американските войски в Ирак и изобщо в района са в повишена бойна готовност и са прекратили военните си действия срещу ИДИЛ, ако приемем, че такива наистина са се водели.

Какви са възможните реакции на Иран в близкото бъдеще? Според мен Иран ще реагира по адекватен и съизмерим начин на убийството на Солеймани. Това може да бъде атентат срещу американски военен или дипломат от висок ранг в района, засилена активност срещу американските военни части в Ирак и Сирия и др. Общо взето районът е пълен с обекти, които могат да бъдат атакувани под чужд или собствен флаг от Иран. Айатола Каменей заяви, че атаката ще носи открито адреса на Иран, но това може да бъде само заявление, защото в последно време всяка неблагоприятност за САЩ и техните съюзници в района неизбежно се приписва на Иран! По тази причина е възможна атака, която изобщо да не е инициирана от Иран, а да е операция под чужд флаг, извършена с цел да бъде обвинен Иран и той да понесе последствията.

В политическо отношение Иран вероятно ще се опита преди всичко да подкрепи с всички открити и прикрити средства решението за изгонването на американските войски от Ирак и забраната на чуждестранни военни полети над страната. Това моментално ще застави САЩ да изтегли и войските си от Сирия. Ако американците не се съгласят на изтеглянето, то неизбежно ще започне отново трагедията след войната от 2003 година, която доведе до смъртта на близо 5000 и до осакатяването на още няколко десетки хиляди американски войници. Трябва да се има предвид, че дислокацията на американски войски в Ирак не се покрива от споразумение за техния особен статут на безнаказаност, което е характерно за страните по света с американски военни бази на територията им.

Активни удари срещу обекти в Иран ще доведат до удари срещу петролните инсталации и корабоплаването в района и до световна икономическа криза. При това американските войски неизбежно ще претърпят сериозни загуби, поради близостта им до територията на Иран и особеностите на терена в района.

Американските военни винаги са се въздържали от активни военни действия срещу територията на Иран и това съвсем не е случайно. Иран е несравним с Ирак както по територия, така и по население, да не говорим за мрежата от съюзнически на Иран милиции и други паравоенни организации, предвидливо създадени от Солеймани през годините на неговата активна дейност. С неговото убийство Тръмп постави себе си и САЩ в ъгъла, от който трудно се излиза по достоен и разумен начин!

Впрочем, ако целта на Тръмп с това убийство е била да се застави американския истаблишмънт най-после да приеме единствено разумното решение на близкоизточния въпрос в неговите днешни измерения, което е безапелативното приключване на военното присъствие на САЩ в Ирак, Сирия и Афганистан, то тогава бих приел твърдението на един мой приятел, че Тръмп е гениален политик!

Дилетант

Няма коментари:

Публикуване на коментар