На 28 февруари 2026 година, ползвайки мъдрите съвети на всезнаещите специалисти от Мосад и под натиска на министър-председателя на Израел Нетаняху и Израелското лоби в САЩ, президентът Тръмп се хвърли с главата надолу в една авантюра, която той изрично бе обещал на американските избиратели, че със всички сили ще избягва! Става дума за тенденцията на американската финансова олигархия през последните десетилетия да въвлича страната във войни по целия свят, които САЩ не могат да спечелят.
Окрилени от 12 дневната си вероломна война с Иран през юни 2025 година и инсценираните народни вълнения в края на 2025 и началото на 2026 година, ръководителите на еврейската държава решиха, че най-после е настъпил моментът за окончателния разгром на Иран и постигането на заветната мечта на ционистите от Израел за пълно господство в Западна Азия. Израел и САЩ отново вероломно нападнаха Иран по времето на уж успешни преговори за решаване на проблемите в района. Ние всички знаем колко трагично за САЩ и Израел се разви тази война, в която завесата падна и всички видяха, че вълшебникът от Оз всъщност е едно старче, което изобщо не притежава качествата и възможностите, които всички приписваха на вълшебника до момента!
Бедата е, че икономическите проблеми, породени от войната, обхванаха целия свят и заплашваха да се развият в световна икономическа криза. Оказа се, че Иран беше в състояние да издържи военно много по-дълго време, отколкото допускаха стратезите във Вашингтон и Тел Авив. Необходимостта от прекратяване на войната се носеше срещу САЩ и Израел с бясна скорост като тежко натоварен влак и единственият изход бе бърз заден ход преди фаталния сблъсък! Опитите за дребнаво хитруване на президента Тръмп, който ежедневно обещаваше какви ли не страхотии, само за да отстъпи на следващия ден от грозните си закани, изобщо не правеха впечатление на иранските ръководители и най-накрая той се принуди да се примири практически с предложенията на ислямската република, които тя беше направила още преди седмици! На въпросите на журналисти какво го е накарало да се съгласи да подпише "Меморандума за разбирателство" (МЗР), Тръмп отговори кратко и ясно:
"Резервите ни от нефт се изчерпват след около четири седмици. Резерви има по целия свят и ние наистина ще ги изчерпим и ще дойде време, когато няма да може да получим нефт."
В статията си Лари Джонсон:
What Triggered Trump to Make the Deal with Iran?
(Какво накара Тръмп да сключи сделката с Иран?)
Larry C. Johnson • Thursday, June 18, 2026 • 2,800 Words
описва подробно състоянието на международните запаси от нефт в световен мащаб и икономическите проблеми, които неизбежно ще възникнат в близкото бъдеще като резултат от войната в Персийския залив. Работата е там, че танкерите, които безпомощно стояха затворени в Персийския залив по време на войната се нуждаят от време, за да докарат товара си до рафинериите; необходимо е време нефтът в тях да се приведе в състояние, за да бъде използваем; сондажите в района на залива се нуждаят от време, за да бъдат "съживени" и да започне отново добивът на нефт от тях и т. н. Всичко това създава впечатлението, че агресорите САЩ и Израел в най-добрия случай са чакали до последния момент, за да се отстранят от беснеещия насрещен влак, а в лошия случай може би дори са закъснели!?
В крайна сметка Иран и САЩ достигнаха до следния МЗР, който, ако не се лъжа, доста точно повтаря предложенията на Иран от преди няколко седмици:
"Ислямска република Иран и Съединените американски щати, съвместно и добросъвестно, се споразумяха за следното на 18 юни 2026 г.:
1. Ислямска република Иран, Съединените американски щати и техните съюзници в настоящата война, като подписват този меморандум за разбирателство, обявяват незабавно и окончателно прекратяване на военните операции на всички фронтове, включително Ливан, и се ангажират да не започват никаква война или военна операция един срещу друг отсега нататък, да се въздържат от заплахи или употреба на сила един срещу друг и да гарантират териториалната цялост и суверенитет на Ливан. Окончателното споразумение ще потвърди окончателния край на войната на всички фронтове, включително Ливан, и другите разпоредби на тази клауза.
2. Ислямска република Иран и Съединените американски щати се ангажират да зачитат взаимно суверенитета и териториалната си цялост и да се въздържат от намеса във вътрешните им работи.
3. Ислямска република Иран и Съединените американски щати се ангажират да водят преговори и да постигнат окончателно споразумение в рамките на максимум 60 дни, като срокът може да бъде удължен по взаимно съгласие.
4. Веднага след подписването на този меморандум за разбирателство, Съединените американски щати ще започнат да премахват морската си блокада и всякакво тормозене или възпрепятстване срещу Ислямска република Иран и ще прекратят напълно морската блокада в рамките на 30 дни. През този период корабният трафик ще бъде пропорционален на обема на трафика отпреди войната, установен от Ислямска република Иран. Съединените американски щати също така се ангажират да изтеглят военните си сили от периферната зона на Ислямска република Иран в рамките на 30 дни след окончателното споразумение.
5. След подписването на този меморандум за разбирателство Ислямска република Иран ще предприеме всички необходими мерки за безопасното преминаване на търговски кораби, безплатно само за 60 дни, от Персийския залив до Оманско море и обратно. Търговският корабен трафик ще започне незабавно и ще бъде установен в рамките на 30 дни, като се има предвид необходимостта от премахване на технически и военни препятствия и разминиране от Ислямска република Иран. Ислямска република Иран ще преговаря със Султанат Оман, за да определи бъдещата администрация и морските услуги в Ормузкия проток, в съответствие с приложимото международно право и суверенните права на крайбрежните страни от Ормузкия проток, а също така ще се консултира с други крайбрежни страни от Персийския залив.
6. Съединените американски щати се ангажират, заедно със своите регионални партньори, да създадат окончателна програма, договорена от двете страни, за възстановяване и икономическо развитие на Ислямска република Иран, която да осигури най-малко 300 милиарда долара. Механизмът за изпълнение на тази програма ще бъде финализиран като част от окончателното споразумение в рамките на 60 дни. Всички необходими одобрения, освобождавания и лицензи за свързаните финансови транзакции ще бъдат предоставени от Съединените американски щати.
7. Съединените американски щати се ангажират да прекратят всички видове санкции срещу Ислямска република Иран, включително резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, резолюциите на Съвета на управителите на Международната агенция за атомна енергия и всички едностранни санкции на САЩ, както първични, така и вторични, съгласно график, съгласуван като част от окончателното споразумение. Ислямска република Иран и Съединените американски щати признават фундаменталното значение на въпроса за премахването на санкциите, споменат по-горе, и изразяват намерението си да разгледат тези въпроси незабавно в преговори за постигане на взаимно съгласие по тях.
8. Ислямска република Иран потвърждава, че няма да произвежда или придобива ядрени оръжия. Ислямска република Иран и Съединените американски щати се споразумяха, че статутът на съхраняваните обогатени материали ще бъде решен чрез механизъм, договорен от двете страни и съгласно графика, посочен в клауза 7, най-малко чрез разреждане на място, под надзора на Международната агенция за атомна енергия. Двете страни също се съгласяват да обсъдят въпроса за обогатяването и други взаимно договорени теми, свързани с ядрените нужди на Ислямска република Иран въз основа на задоволителна рамка, която трябва да бъде договорена в окончателното споразумение. Окончателното споразумение ще потвърди разпоредбите на тази клауза. Ислямска република Иран и Съединените американски щати признават фундаменталното значение на ядрените въпроси, споменати по-горе, и изразяват намерението си да разгледат тези въпроси незабавно в преговори за постигане на взаимно съгласие по тях.
9. Ислямска република Иран и Съединените американски щати се съгласяват да запазят статуквото до постигане на окончателно споразумение; Ислямска република Иран ще запази статуквото в ядрената си програма и Съединените американски щати няма да налагат нови санкции срещу Иран, нито да разполагат допълнителни военни сили в региона.
10. Съединените американски щати се ангажират незабавно да издадат необходимите лицензи за освобождаване от Министерството на финансите за износ на ирански суров петрол, нефтохимически продукти и техните производни и всички свързани услуги, включително банкови транзакции, застраховки, транспорт и т.н., след подписването на този меморандум за разбирателство и докато санкциите не бъдат отменени.
11. Съединените американски щати се ангажират да предоставят изцяло ограничените или блокирани средства и активи на Ислямска република Иран за използване при прилагането на този меморандум за разбирателство. Съединените американски щати и Ислямска република Иран взаимно ще договорят процедурата за отпускане на тези средства по време на преговорите. Тези средства, независимо дали се съхраняват в основната сметка или се прехвърлят, трябва да бъдат напълно използваеми за плащане към всеки краен бенефициент, посочен от Централната банка на Ислямска република Иран. Съединените американски щати се ангажират да издадат всички необходими одобрения и лицензи в това отношение.
12. Ислямска република Иран и Съединените американски щати се съгласяват да създадат изпълнителен механизъм за наблюдение на успешното изпълнение на този меморандум за разбирателство и бъдещото спазване на окончателното споразумение.
13. След подписването на този меморандум за разбирателство и в зависимост от началото на изпълнението на клаузи 1, 4, 5, 10 и 11 от този меморандум и продължаването на тези действия, Ислямска република Иран и Съединените американски щати ще започнат специални преговори по останалите клаузи от окончателното споразумение.
14. Окончателното споразумение ще бъде подкрепено със задължителна резолюция на Съвета за сигурност на ООН."
Аз разбира се не претендирам да съм специалист по международни договори, но колкото и да се напъвам не мога да разбера с какво МЗР е по-изгоден за САЩ от JCPOA, срещу който Тръмп така яростно се бореше, като изключим разбира се, че JCPOA беше постижение на толкова ненавистният му президент Обама!? Разбира се МЗР не е все още договор, а само меморандум, определящ рамките на един бъдещ договор, но все пак той демонстрира съгласието на Тръмп с редица постановки, които са в противоречие с досегашните му ИЗКАЗВАНИЯ.
Очевидно е едно, а именно, че САЩ и Израел загубиха войната срещу Иран и това заключение следва от текста на МЗР по най-безусловен начин! Нещо повече, Меморандумът демонстрира по недвусмислен начин, че Тръмп най-накрая е разбрал този факт и отстъпва пред алтернативата за световна икономическа криза, която следва от резултатите на тази безсмислена война, инсценирана от ръководството на Израел начело с Нетаняху и Израелското лоби в САЩ!
Естествено Нетаняху и компания са бесни по повод на Меморандума и открито заявяват, че не се чувстват обвързани от него. Още преди подписването му Израел отново започна да бомбардира Бейрут и други населени места в Ливан под предлог, че се борят срещу Хизбула и се наложи Иран да предупреди чрез Пакистан САЩ, че те ще атакуват Израел за всяко нарушение на буквата и духа на Меморандум, що се отнася до защитата на Ливан!
Iran warns Washington: Put a Collar on Israel or Else
(Иран предупреждава Вашингтон да озапти Израел, за да се избегнат тежки последствия)
Larry C. Johnson • Saturday, June 20, 2026 • 900 Words
Бедата е, че и политическата опозиция в Израел, начело с Нафтали Бенет, има същото отношение към въпросите, третирани в Меморандума, както и администрацията на Нетаняху. Нещо повече, огромното болшинство от евреите в Израел са настроени срещу решенията, предложени в Меморандума, което означава, че като цяло израелският народ е обзет от непреодолимо желание за национално самоубийство, към което неизбежно води сегашната политика на върхушката в Израел! Всичко това предсказва не особено светло бъдеще за идеите, развити в МЗР, и вероятно предвидените 60 дена за преговори няма да бъдат достатъчни за постигане на необходимото съгласие. Впрочем не бива да забравяме, че някои важни световни лидери считат, че САЩ са недоговороспособни, което означава, че на тях не може да се разчита да спазват договори! В потвърждение на този факт искам да отбележа, че американският Сенат отдавна е престанал да ратифицира международни договори, с което само се подчертава отказът на САЩ да спазва международни договори.
Резултатите от войната между САЩ и Израел срещу Иран ще имат огромно значение за съдбата на този геополитически район. Първо, арабските страни от залива разбраха, че те не могат да разчитат на САЩ за своята сигурност. Военните бази на САЩ бяха атакувани безмилостно от дроновете и ракетите на Иран и не бяха в състояние да защитят себе си, да не говорим за страните, в които бяха разположени. Второ, САЩ недвусмислено демонстрираха, че те са много по-заинтересовани от защитата на Израел, отколкото от защитата на останалите си съюзници в района. Оказа се, че използването на долара като изключителна валута за търговията с петрол и влагането на получените от тази търговия долари в ценни книжа на американската държава не осигурява никаква защита на страните от района, каквато беше уговорката, постигната между САЩ и Саудитска Арабия през 40-те и 70-те години на миналия век. В крайна сметка поражението на САЩ в тази война изведнъж превърна Иран в регионална велика сила, което ще изиска време, за да бъде този факт асимилиран от страните в района. Това поставя съвършено нови изисквания пред управляващите в Иран, като на първо място те не трябва да се главозамайват от успеха, още повече, че до подписването на договор, съответстващ на рамките на МЗР ще се изисква дълга и упорита работа, като се има предвид, че против духа и буквата на подобен договор ще се изправят, както двете основни партии в САЩ, така и Израел и Израелското лоби, за които подобен договор срива изцяло геополитическите им амбиции за господство в западна Азия!
Съединените щати трябва дълбоко да преоценят пагубната роля на Израелското лоби в политиката на САЩ не само в този район на света, а и изобщо в целия свят. Тази роля дълбоко противоречи на националните и геополитическите интереси на САЩ и един пример за това е заявлението на посланика на САЩ в Израел, който само преди няколко дни публично заяви, че Израел е изключително важен съюзник на САЩ и че "... САЩ не би съществувал без Израел ..."!? Подобно заявление на посланика Хъкаби е не само скандално, но то дори граничи с предателство!
Дилетант