От няколко дена ме сърбят пръстите да седна и да напиша още нещо за "Аферата КТБ", но все се въздържах, защото исках да се поизясни каква ще е окончателната съдба на банката. Това май най-после стана ясно в заседанието на Народното събрание в петък, 31 октомври 2014 година.
Тъй като в мен бушуваха най-различни чувства, а в главата ми се мътеха най-различни мисли относно аферата и съдбата на КТБ, за да избегна излишни повторения, аз реших да прочета какво съм писал по въпроса в предишните си блогове. Оказа се, че това беше много разумно решение. Установих със задоволство, че като цяло това, което съм писал досега не е опровергано от развитието на аферата.
В публикацията си:
"Аферата КТБ" (понеделник, 21 юли 2014 г.)
аз съм описал много хубаво и даже с неочаквано за мен чувство за хумор събитията от периода от началото на затварянето на банката до датата на публикацията, а в материала:
"Спомени и размишления за аферата КТБ" (петък, 26 септември 2014 г.)
даже съм се опитал да обясня какво, по мое мнение, се е случило, та се е завъртяла въпросната афера.
Фактът, че вече съм писал много по въпроса за КТБ ме затруднява в постройката на изложението на този материал. В такъв случай съм забелязал, че е най-добре да се възползвам от стила, в който отделните мисли се включват в точки, които са повече или по-малко обособени и по този начин се избягва необходимостта от стройно и последователно изложение. И така, започвам:
1. БНБ обяви, че три световно известни одиторски фирми са завършили ревизията си на КТБ и са депозирали отчетния си доклад по въпроса. БНБ обаче скромно премълча, че в случая не става дума за счетоводна ревизия, а както се оказва трите фирми са наети като консултанти във връзка с "Аферата КТБ" и техният доклад няма силата на счетоводна ревизия!?
Във връзка с това имам поне две забележки:
Първо, само това ли е резултатът от четиримесечното разследване на банката? Оказва се, че банката има около 120 големи длъжници, от които кредитните документи на около 80 от тях имат проблеми, поради което заемите им, които са за около 3.5 милиарда лева, се смятат за необезпечени! Страхотен резултат за повече от 4 месеца работа, като изглежда не е съвсем ясно защо тези заеми се смятат за необезпечени? Кой знае защо друга световноизвестна фирма – KPMG – само 2-3 месеца преди затварянето на банката е решила, че тези кредити не са необезпечени! Та на кого да вярваме, на онази фирма дето е казала, че заемите са OK или на тези сега? Да не говорим, че в писмо от 17 юни господин Искров дава на всички банки в България, включително и изрично на КТБ, "свидетелство за отлично здраве"!
Второ, много се спекулира с това, че "анализът" на финансовото състояние на КТБ сега е извършен от световноизвестни одиторски фирми. В тази връзка искам да се върна малко в историята.
Имало едно време пет световно известни одиторски фирми, които били известни в бизнеса като "петте сестри". Те се считали за "черешката на тортата" в тази област и, ако не се лъжа, всички или почти всички били американски. Каквото отсъдели те се считало, че е по-достоверно едва ли не от светия Коран! В един момент обаче една огромна американска фирма наречена "Енрон" се оказва, че всъщност е един голям счетоводен балон. Балонът, като всеки балон, в един момент се спуква и се разбира каква огромна мушика всъщност е била тази фирма! За беда обаче, се оказва, че ревизиите на Енрон са правени дълги години от една от "петте сестри". Името на тази "сестра" беше "Артър Андерсон". След фалита на Енрон, американското правителство съди и осъди Артър Андерсон и така Петте сестри станаха четири сестри. KPMG е една от тези сестри. Дали трите одиторски компании, ревизиращи КТБ, са от ранга на четирите сестри не знам, но изглежда, че за господин Искров те са от същия ранг или поне много близо до нивото им. С тази малка разходка в историята само искам да отбележа, че надеждността на големите световни одиторски компании е не по-голяма от надеждността на Корана (да ме простят мюсюлманите за богохулството), поне що се отнася до информацията, която те генерират. Както се казва, при капитализма всичко се купува и качеството на стоката зависи от цената и от нуждите на купувача, а някои специалисти твърдят, че задачата, поставена на въпросните фирми при одита на КТБ, е такава, че в доклада им изрично се отбелязвало, че резултатите от одита им не могат да се използват за счетоводни констатации или нещо подобно!
2. На заседанието на Народното събрание в петък беше образувана и заседаваше специална комисия, която трябваше да реши дали да се оздравява КТБ или да се остави да фалира. Първоначалното решение на комисията беше да се проучи въпросът за оздравяване на банката. На пленарното заседание обаче известният неподкупен и безкомпромисен губернатор на БНБ прочете извадки от писмото на група инвеститори, които предлагали да съдействат за оздравяването на банката. Твърди се, че изказването на господин Искров е съдържало тенденциозно избрани текстове от писмото, които показвали по най-недвусмислен начин, че въпросните инвеститори са банда мошеници, които целят България да даде над два милиарда лева кеш, а те едва ли не да си дадат идеите как да се оздрави банката! Какво точно предлагат въпросните инвеститори и дали тяхното предложение е измама или не аз не знам, но знам, че въпросният господин Искров мълча като риба повече от 4 месеца по въпроса какво е състоянието на КТБ, не давайки информация на никого какво става, а още по-малко какво може да се направи, за да се спаси четвъртата по големина банка в България! За това време всяка банка би се превърнала във финансов труп, даже и да не е била такъв. Освен това, като се има предвид, че на така наречените одитори не е било поискано да представят счетоводно-ревизионен отчет за наличностите на банката, то ми е трудно да си представя какво конкретно са можели да предложат въпросните инвеститори? Както се казва: "Получаваш това за което си платил", а както изглежда БНБ по една или друга причина не е искала въпросните одитори да направят истински одит!
3. След като чу изказването на господин Искров, господин Борисов бе обладан от "свещен гняв", нарече предложението на инвеститорите "писъмце" и отсече, че банката трябва да фалира! Нищо, че още никой не е дал информация колко ще струва фалирането на банката и колко оздравяването ѝ. Човек остава с впечатлението, че Искров и Борисов разиграха една малка сценка, сценарият на която е бил предварително подготвен. С други думи въпросната сценка и "гневът" на господин Борисов ми изглеждат като едно от действията на дълго подготвената драма от т. н. задкулисие, което страстно желае да обладае истинските авоари на КТБ във формата на обезценени предприятия на индустрията и сървиса!
Не знам защо, но през цялото време на "Аферата КТБ" ме измъчваше мисълта, че сме свидетели на един режисиран грабеж от мафията, контролираща прокуратурата, ДАНС, МВР и другите силови организации в България, на авоарите на една конкурентна групировка. В този грабеж играеха своята роля и някои политически партии, които няма да назовавам, защото се надявам, че всички се досещат кои са те. Сега започвам да си мисля, че в тази "продукция" участват и други политически партии, за които досега си мислех, че нямат нищо общо с мафиотските групировки в страната. (Като говоря за политически партии в случая имам предвид ръководствата на тези партии, а не редовите им членове и привърженици.) С други думи към грабежа, осъществяван чрез "Аферата КТБ", е приобщена едва ли не цялата така наречена "политическа класа" в България!
Според моето дилетантско мнение правилното, от гледна точка на интересите на България, решение на "Аферата КТБ" е:
1. Държавата да национализира КТБ и банка „Виктория“.
2. На акционерите и собствениците на бондове на банките да бъде предложено да участват с нов капитал в оздравяването на банките, като досегашните им акции и бондове бъдат обезценени.
3. На всички вложители в банките да бъде гарантирано, че няма да загубят парите си, като тези с влогове до 100 000 евро ще могат да получат парите си когато пожелаят, а тези с влогове над горната сума ще им бъде обещано, че няма да загубят парите си, като им бъдат наложени някакви разумни ограничения на скоростта, с която биха могли да получават парите си, в зависимост от успеха на оздравяването на банките. Тази мярка е необходима, за да може евентуално да се пресече потенциално разграбване на наличните средства в КТБ и Виктория, тъй като тя ще премахне необходимостта вложителите да си спасяват влоговете колкото се може по-бързо.
От изказванията и коментарите на някои действащи банкери лъха страстното желание банката да фалира. Може би причината за това е, че като се изплатят осигурените суми на влоговете, то хората ще си отнесат парите в другите банки, а това си е чист допълнителен бизнес за тях.
4. Всички кредитополучатели, чиито кредити не се обслужват редовно, ще бъдат разследвани за начина, по които са се сдобили с кредитите си, и органите на законността ще вземат необходимите мерки за конфискация на необходимите авоари с цел покриване, доколкото е възможно, на кредитите. Тези пък кредитополучатели, които изпълняват задълженията си по кредитите, изобщо няма да бъдат разследвани.
Естествено тук са изброени само някои от мерките, които би трябвало да съпътстват национализацията на КТБ и Виктория с цел тяхното оздравяване. Не знам доколко това е възможно да бъде направено на сегашния етап от развитието на аферата, но това е единственият начин държавата да минимизира загубите си и загубите за икономиката на страната и дори в крайна сметка един ден, когато КТБ и Виктория стъпят на краката си, даже да спечели, като ги продаде на пазара. В случай на фалит на двете банки, разходите на държавата и на стопанството на страната ще бъдат далеч по-големи от посочваните засега 4+ милиарда лева.
Основната причина за фалита според мен е не толкова безотговорната финансова дейност на Цветан Василев и управата на банката, а БНБ, органите на банковия надзор, финансовото разузнаване, прокуратурата и т. н. включително и целият политически истаблишмънт в страната, които безсрамно се ползват от услугите на финансовата олигархия за целите на собствения си просперитет. Аз си мисля, че вероятно всички български банки представляват "касовите гишета", които събират спестяванията на нещастния български народ, за да ги използват в безсъвестните си машинации. Това, което се случи на Цветан Василев вероятно се дължи на опита му да "надрасне" ролята, която му беше определена от олигархията, като си изгради и собствена политическа партия в допълнение на икономическата групировка, която притежаваше. С този уникален приоритет може да се ползва само групировката около Дон Догано и тя не е склонна да разрешава на други групировки да получават подобна власт. С други думи тук е валидна поговорката: "Всяка жаба да си знае гьола!"
Дилетант
Я Тара Омар, в настоящее время живу в Беларуси. В данный момент я вдова с четырьмя детьми, и я застряла в финансовом положении из-за мировой пандемии, и мне нужно было рефинансировать и оплачивать свои счета. Я пытался искать ссуды у различных кредитных фирм, как частных, так и корпоративных, но безуспешно, и большинство банков отказали мне в кредите. Но, как угодно Богу, меня представили человеку Божьему, кредитному специалисту, работающему с группой инвесторов, которые готовы профинансировать любой проект по ставке 2% взамен. Мистер Бенджамин Ли дал мне ссуду в размере 150 000,00 долларов США и сегодня я владелец бизнеса, и мои дети в данный момент преуспевают, если вам необходимо связаться с какой-либо фирмой по поводу обеспечения кредита без стресса, без проверки кредитоспособности, без совместной подписи с процентной ставкой всего 2% и лучшими планами и графиком погашения, пожалуйста, свяжитесь с г-жой Бенджамин Ли (247officedept@gmail.com). Он не знает, что я делаю это, но я так счастлив сейчас, и я решил, что люди больше узнают о нем, а также я хочу, чтобы Бог благословил его больше. Вы можете связаться с ним через его приложение Whats-App: + 1-989-394-3740.
ОтговорИзтриване