събота, 13 юни 2015 г.

Трагедията на Гърция


Рано сутринта на 5 юни 2015 година правителството на Гърция взе решение да отложи изплащането на предстоящата вноска от задълженията на Гърция към МВФ. Решението е да се отложи това плащане за края на юни, като се събере с останалите вноски за юни в една обща сума от 1.6 милиарда евро. Шефът на МВФ Кристина Лагард бе изненадана от тази постъпка. Изненадани бяха и останалите ръководители на Фонда във Вашингтон. Този ход на правителството на Гърция не противоречи на правилата на МВФ, но подобно нещо се е случило за последен път през 1980 година със Замбия. Причината за този ход не е, че правителството няма необходимите фондове, тъй като то ги беше събрало, "омитайки" налични средства от редица държавни учреждения и фирми. По този начин гръцкото правителство иска да покаже на Тройката МВФ, ЕС и ЕЦБ, че то е твърдо решено да се противопостави на липсата на приемливи отстъпки на Тройката в отговор на предложенията на правителството за облекчаване на непосилните финансови искания спрямо Гърция.

Според източници на лондонския Дейли Телеграф решението е в отговор на натиска на представителят на МВФ в преговорите с Гърция Пол Томсън за още по-сериозни мерки на финансови ограничения върху бюджета на Гърция, въпреки безпрецедентните ограничения, които осигуриха за пръв път положителен баланс в бюджета на Гърция едва ли не от 1930 година насам. Тези ограничения доведоха икономиката на Гърция, чийто дълг е 180 % от БВП, до шест години на депресия, дефлация, 26 % спад на БВП, 60 % младежка безработица и т. н. Отстъпление пред исканията на Тройката означава бъдещи десетилетия на икономическа депресия, емиграция на образованата част от населението и практическа невъзможност за изплащане на дълговете на страната в обозримото бъдеще.

Правителството на Сириза вече направи някои отстъпки от предизборните си обещания към гръцкия народ: изостави исканията си за пълно или частично опрощаване на държавния дълг на страната, прие исканията за приватизация, обещани от предишното правителство, съгласи се с увеличаването на данъците в някои сфери на икономиката, съгласи се с реформи на трудовото законодателство, отложи обещаното повишение на минималната заплата и на мерките за трудоустрояване на съкратените държавни служители.

Тройката обаче счита тези отстъпки за недостатъчни. Тя прие, че изискванията за 3.4 % от БВП положителен баланс на бюджета до 2020 година преди плащанията на лихвите по дълга, могат да бъдат намалени на 1 % за тази година, 2 % за следващата и т. н. Тази отстъпка се оказва несъществена, защото в процеса на преговорите постъпленията в хазната от данъци рухнаха и достигането даже на тези намалени проценти изглежда много оптимистична задача. Богатите гърци продължават да не си плащат данъците и да си изнасят парите в чужбина, а средната класа и малкият бизнес масово си изтеглят парите и ги крият в известната "дюшек банка". По тази причина запасите от налични пари в хазната са намалели с 59 % и са достигнали 651 милиона евро за първите 4 месеца на 2015 година в сравнение със същия период на 2014 година, когато са били 1.6 милиарда евро. В резултат на това правителството на Сириза може да плаща само заплатите на служителите и пенсиите, замразявайки всякакви други разходи: медикаменти за болниците, учебни помагала за училищата и т. н.

Исканията на Тройката за увеличаване на ДДС върху електричеството с 10 %, допълнително намаляване на пенсиите, увеличаване на възрастта за пенсиониране и т. н. поставиха пред Сириза перспективата за тотално отстъпление от всички обещания, с които тя получи мандата си за управление.

За сведение трябва да кажа, че от 2010 година пенсиите са намалени с 44-48 процента и средната пенсия е достигнала... 700 евро на месец! Около 45 процента от гръцките пенсионери получават под 665 евро на месец, което е по-ниско от границата на бедността! Последните числа очевидно показват, че както изглежда гърците са живеели и дори сега живеят далеч над възможностите на гръцката икономика.

Тройката обаче иска още: намаляване на основните и допълнителни пенсии, премахване на допълнителните помощи за получаващите минимални пенсии, увеличаването на възрастта за пенсиониране на 67 години, премахването на възможността за ранно пенсиониране с пълна пенсия на работещи майки и хора работещи в опасни професии и сливането на отрасловите пенсионни фондове в три фонда.

Бедата е, че исканията на Тройката до голяма степен водят до парализа на гръцката икономика, което неизбежно пречи за нейното съживяване и респективно до ръст на постъпленията в държавната хазна от данъци и такси. Това пък води до невъзможност на страната да изплаща заемите, взети безотговорно от редица правителства с помощта на западни банки, които са си затваряли очите за очевидното несъответствие между живота на гърците и нивото на тяхната икономика. Именно в това се състои и трагедията на Гърция – тя прекалено дълго е живяла на кредит, получен от американските и европейски банки въз основа на измислени икономически и финансови показатели. В цялата тази огромна лъжа гръцкият народ се е ползвал от незаслужени блага, за които вероятно много не са знаели, че са незаслужени. Тези, които са знаели това, са били политиците и гръцките олигарси, които са си "ближели" с удоволствие пръстите, дланите и даже лактите от меда, в който са бъркали с пълното съзнание, че един ден за това ще трябва да се плаща, но че вероятно те ще разберат овреме и ще избегнат разплатата.

Вината на банките, за чиито интереси днес се бори Тройката за трагедията на Гърция също е голяма. Те също са си ближели пръстите, дланите и лактите от меда, а днес не желаят да признаят, че са отговорни солидарно с гръцките политици и олигарси. Изглежда при съвременния финансов олигархизъм поговорката, че "не е луд, който изяжда зелника, а който му го дава" вече не е валидна! Иначе не е ясно защо "справедливите бащи" от Брюксел и Вашингтон осъждат обикновените гърци на десетилетия икономическо робство, а не закачат банкерите и така наречените международни инвеститори, които в своята безкрайна алчност са финансирали гръцкия бездънен чувал с нови и нови заеми?

Очевидно при нормални обстоятелства никоя държава, която няма привилегията да си печати сама парите, които светът да ползва като резервна валута, не може да разчита някога да изплати дългове от размера на тези на Гърция, особено като се има предвид традиционното балканско "спазване" на данъчните закони. Струва ми се, че Тройката и международната финансова олигархия показаха колко е лошо да се лъже и да се спекулира с "доверието" ѝ или по-точно – да се ползват услугите ѝ за манипулация на националния бюджет в полза на местната олигархия. Може би е крайно време да се опростят дълговете на Гърция и да ѝ се даде възможност да започне на чисто. Иначе може да се окаже, че Сириза няма да има друг избор, освен да спре плащанията по дълговете на Гърция за неопределено време. Подобна постъпка може да се окаже и не чак толкова опасна, защото Тройката най-накрая ще разбере, че всяко нещо трябва да бъде с мярка!

Дилетант

Няма коментари:

Публикуване на коментар