понеделник, 16 май 2016 г.

Пред финалната права на изборите за президент на САЩ

Предизборната борба за президент на САЩ навлиза в крайната си фаза. Доналд Тръмп вече си осигури правото да се кандидатира от името на Републиканската партия. Борбата между Хилари Клинтън и Бърни Сандерс за кандидат на Демократическата партия все още не е решена и може да остане нерешена до самия конгрес на партията. В тази връзка ми се иска да посветя по няколко реда на всеки от тези кандидати, както и на шансовете им, поне както аз ги виждам, да спечелят крайната битка за президентството.

Преди обаче да започна изложението на съображенията си за всеки един от тримата кандидати, искам да отделя няколко реда за така наречените "супер-делегати", за които в СМД се говори непрекъснато.

Става дума и в двете партии за механизъм, който да предотврати избирането на "неочакван" за партийната бюрокрация кандидат. Супер-кандидатите са партийни функционери, губернатори на щати, сенатори и депутати във федералния и в щатските парламенти, които "по право" участват в конгресите на партиите си, осигурявайки гласове в полза на кандидат, удобен за олигархията като цяло, и за партийната бюрокрация в частност. Идеята очевидно е, че при определени обстоятелства на разделение в партията между двама или повече кандидати, супер-делегатите трябва да осигурят победата на този кандидат, който е най-удобен за партийната "аристокрация" и за партийната бюрокрация.

В допълнение на колегията на супер-делегатите има и още един механизъм на контрол на изборите, за който почти никога не се говори. Това е правилото, че делегатите на партийните конгреси, които са избрани на първичните избори, са задължени само при първото гласуване да гласуват за кандидата, за който са избрани. Ако при първото гласуване не бъде избран кандидат, то в следващите гласувания те могат да подкрепят този кандидат, който си пожелаят! Това означава, че при повече от един кандидат с близки по брой гласове от първичните избори, супер-делегатите могат да "помогнат" на определен кандидат да спечели в гласуването на конгреса. Ако това обаче не стане, например ако кандидатите са повече от двама и никой не е успял да получи повече от половината гласове при първия тур, то при следващите турове на гласуване индивидуалните делегати могат да бъдат убеждавани по един или друг начин да гласуват за конкретен делегат и по този начин да осигурят избирането му за кандидат за президент на партията. В този аспект са възможни различни явни и тайни маневри на партийната бюрокрация, които в крайна сметка трябва чрез пазарлъци и обещания за бъдещи благини да привлекат делегати към желания от бюрокрацията кандидат за президент. Възможно е дори при необходимост отделни делегати да решат да не присъстват на първото гласуване, като по този начин форсират необходимостта от следващи турове гласуване, при което е възможно чрез различни убеждения да се постигне мнозинство за един или за друг кандидат!

С други думи, както би казал Дон Кихот, "Демокрацията Санчо е велико нещо!"

В Републиканската партия се създаде ситуация, при която един кандидат, Доналд Тръмп, който никога не е участвал активно в живота на партията и който в допълнение изказва стряскащи партийната бюрокрация възгледи, да получи мнозинство още в началото на кампанията на много първични избори. Започнаха да се кроят планове как противниците му да обединят привържениците си на конгреса и да не му дадат възможност да спечели изборите. За съжаление на партийното ръководство и на финансовите олигарси – донори за останалите кандидати, Тръмп продължи да печели първичните избори и в края на краищата направи невъзможна каквато и да е коалиция срещу себе си. Тогава започнаха разговори за бойкот срещу Тръмп на конгреса. Двамата бивши президенти, Буш I и Буш II, обявиха, че те не подкрепят кандидатурата на Тръмп. Срещу него се изказаха и републиканските кандидати за президент от последните два избора. Председателят на Камарата на представителите, Пол Райън, който като най-висш функционер в държавата от Републиканската партия трябва да председателства конгреса на РП, намекна, че той може, в знак на протест срещу Тръмп, да се откаже от тази чест. Подобни намеци и заявления направиха и други висши партийни функционери, заплашвайки РП с реален разкол! Тръмп, като истински комарджия, продължи победният си поход към конгреса на партията, демонстрирайки увереност, че "аристократите" рано или късно ще "слязат на земята" и ще намерят начин да се примирят с него!

Наистина, Пол Райън вече се срещна с Тръмп тези дни и със задоволство отбеляза, че вероятно ще се намери modus vivendi, който да осигури единството на партията в борбата ѝ за президентския престол! В края на краищата не бива да забравяме, че президентските кандидати, като всички политици, действат по правилото на онзи селски поп, който в отговор на критиките, че яде блажно по време на пости, отговорил "Ти чадо не ме гледай какво правя, а слушай какво ти говоря!" С други думи какво се говори и обещава преди изборите не е задължително да съответства напълно и дори частично на това, което ще се прави след изборите!

Белия байрак вдигат и други членове на истаблишмънта на РП, като се присъединяват или се канят да се присъединят към лагера на Тръмп. Линдзи Греъм, който преди време направи доста неласкави забележки по отношение на пригодността на Тръмп да бъде главнокомандуващ, вече бие отбой и макар че все още не е одобрил официално кандидатурата му, вече се изказва все по-ласкаво и по-ласкаво за него. Рик Пери, бивш губернатор на Тексас и бивш съперник на Тръмп в началото на кампанията вече се присъедини към лагера на Тръмп и дори си предложи услугите за вице-президент! Друг бивш конкурент, Крис Кристи, отдавна вече е в лагера на Тръмп и както изглежда също си прави сметка за вице-президентското място! Даже милиардерът Шелдън Аделсон, който подкрепя преди всичко кандидати въз основа на тяхната привързаност и вярност към Израел, счита, че не вижда причини да не подкрепи финансово Тръмп в предизборната му борба срещу кандидата на ДП, а за тази борба се твърди, че Доналд Тръмп ще се нуждае от повече от милиард долара!

В Демократическата партия борбата все още продължава. Хилари Клинтън твърди, че разполага с гласовете на над 500 супер-делегати срещу само 4 за Сандерс! В допълнение тя води и с близо 300 делегата от различните първични избори, които са се провели досега. Сандерс продължава борбата, като напоследък неочаквано за Клинтън печели един след друг важни първични избори. Проблемът обаче е, че разликата между него и Хилари е обикновено няколко процента, което означава твърде малък прираст на делегатски гласове за него, а това трудно ще компенсира водачеството на Хилари за момента.

Ето и някои от обстоятелствата, които могат да попречат на Хилари да получи титлата "Кандидат на ДП за президентските избори през ноември 2016 година":

1. В момента ФБР води активно разследване срещу Хилари Клинтън и нейни сътрудници във връзка с частния сървър за електронна поща, който е работил в частната ѝ резиденция докато тя е била Държавен секретар на САЩ. Този сървър не е бил инсталиран от съответните секретни органи на Държавния департамент (ДД) и не е бил под техен контрол през времето на функционирането му. Чрез този неавторизиран и незащитен сървър Хилари е обменяла секретни електронни документи през периода на функциите си като държавен секретар (ДС) на САЩ. В допълнение на това, след като се разбира, че подобен сървър съществува, Хилари дава, меко казано, уклончиви отговори в началната фаза на разследването. Отгоре на всичко от сървъра, ако не се лъжа "по погрешка", са изтрити хиляди документи, които имат отношение към дейността на Хилари и на ДД по време на функциите ѝ като ДС. Известен международен хакер твърди, че той е влизал в сървъра на Клинтън и е извадил оттам секретни документи, които е предал ... кой знае къде? Ако това разследване не се "замаже" и Хилари стане официален кандидат на ДП за президент, то тя няма начин да спечели и изобщо да излезе „суха“ от тази дълбока вода!

2. Сандерс е спечелил 19 от последните 25 първични избори в надпреварата си с Хилари Клинтън! След "Големия вторник", когато се проведоха първични избори едновременно в няколко важни щата, Сандерс е спечелил 54% от гласовете в първични избори на ДП. Предстоят още редица първични избори във важни за демократите щати, като например Калифорния, която осигурява най-голям брой делегати от всички щати.

3. Сандерс вече се приближава до Хилари по популярност в националните допитвания, въпреки негативните атаки срещу него от страна на истаблишмънта на Демократическата партия. Негативното отношение към Хилари Клинтън в национален мащаб е по-голямо от негативното отношение към Тръмп, а в редица национални допитвания Сандерс бие Тръмп с 12 точки срещу предимството на Хилари срещу Тръмп, което е само 6 точки и има тенденция да намалява. Сандерс бие Тръмп във всеки от решителните за президентските избори щати с много повече, отколкото Клинтън го бие. Освен това Сандерс води Тръмп между независимите избиратели с 22 точки, докато Клинтън губи срещу Тръмп в групата на независимите с 2 точки!

4. Изключително сериозен за ръководството на Демократическата партия е проблемът с негативното отношение на избирателите към Хилари Клинтън. Докато отрицателното отношение на избирателите към Тръмп с времето намалява, то то се увеличава срещу Хилари и тя скоро може да стане кандидатът за президент в историята на САЩ след Втората световна война с най-силни негативи! За тази тенденция спомагат както разследването на ФБР, така и връзките на Хилари с финансовата олигархия на САЩ, които тя или не желае или не може да си позволи напълно да разкрие и да обясни! Напоследък се носят слухове, че Хилари разглежда като потенциален кандидат за вице-президент известната боркиня срещу финансовите своеволия и машинации на банките в САЩ, сенаторката от Масачузетс Елизабет Уорън, но засега няма информация как тя гледа на подобни инсинуации.

Във всеки случай борбата за Сандерс все още не е загубена, защото предстоят първични избори в щати с голям брой делегати, като например Калифорния. Все пак Сандерс освободи част от сътрудниците си с цел да намали разходите си и като че ли се насочва да си осигури като минимум гласове за влияние върху програмната платформа на Демократическата партия, която трябва да бъде приета на конгреса.

Доста подробно съм описал негативите на Клинтън и Тръмп в блога си от вторник, 8 март 2016 г., озаглавен „Защо 'те' мразят Тръмп, а аз мразя Хилари?“. Затова тук ще си спестя подробното описание на позитивите и негативите на всеки от тримата кандидати за президент на САЩ. Ще се опитам само накратко да опиша какво може да се очаква от всеки един от тях, ако стане президент, и какви са шансовете на всеки от тях да достигне тази си цел.

Бернард Сандерс открито се обяви за "демократичен социалист"! Лично аз винаги съм смятал, че в САЩ думата "социалист" е едва ли не "мръсна дума" и бях изключително силно изненадан, когато се оказа, че Сандерс успя да дефинира на американците думата "социалист" по начин, който предизвика не насмешка и позор, а подкрепа и ентусиазъм, особено сред по-младото поколение американци. В качеството си на "демократичен социалист" Сандерс обещава:
  • обществено медицинско осигуряване на всички американци;
  • безплатно или поне много евтино висше образование;
  • минимални заплати, с които да може да се живее;
  • по-високи данъци за богатите, за да се плати за тези придобивки;
  • ревизия на договорите за свободна търговия, сключени от САЩ досега, които доведоха до обедняване на населението и най-вече на средната класа, поради износа на работни места в държави с ниска цена на работната сила, и
  • други подобни социални придобивки.
Сандерс обещава приемане на законодателство, подобно на акта "Глас-Стигел", който до 1999 година ограничаваше възможностите на финансовата олигархия за спекулации и забогатяване от сложни манипулации с финансови инструменти. В областта на външната политика Сандерс е за поддържането на военната мощ на САЩ, предполагам в рамките на възможното, без да се компрометират обещанията за активна социална политика от страна на държавата. Сандерс, както изглежда, е за честно отношение към Палестинския въпрос, което изключва безусловна подкрепа на САЩ за незаконната политика на Израел спрямо палестинския народ.

Като имам предвид казаното за Сандерс дотук, смятам, че истаблишмънта на Демократическата партия, който се е поставил изцяло в услугите на финансовия и военно-промишления комплекс, а също така и на Израело-Ционисткото лоби в САЩ, ще направи всичко възможно и невъзможно да не допусне Сандерс да стане кандидат на партията за президент. В този аспект обаче има неща, които са извън влиянието на ръководителите на ДП. Това вероятно до голяма степен е разследването на ФБР на аферата около електронната поща на Хилари, проблемът със силните негативи на Хилари всред независимите избиратели и фактът, че както изглежда поне 40% от привържениците на Сандерс не биха гласували за Клинтън в президентските избори! С други думи отказът от подкрепа за Сандерс от истаблишмънта на Демократическата партия може при известни обстоятелства да лиши ДП от потенциално печеливш кандидат в полза на кандидат с намаляващи шансове за успех през ноември. Аферата с електронната поща и близостта на Хилари с финансовата олигархия ще бъдат използвани от Тръмп по най-арогантен и драстичен начин срещу нея както по време на предстоящите дебати, така и в неизбежните негативни реклами, нещо в което ръководството на ДП може да не се съмнява!

С две думи, по всичко личи, че Сандерс има по-големи шансове за успех срещу Тръмп отколкото Хилари Клинтън, но това е само теория, която "аристокрацията" на Демократическата партия може да не приеме и да рискува борба между Хилари и Тръмп!

Като президент Хилари Клинтън няма да се отличава значително от президента Обама. Напълно е възможно тя да се окаже по-агресивна от Обама спрямо Китай и Русия, което в крайна сметка, с оглед на бъдещето, ще донесе само негативи на САЩ. Във вътрешната си политика Хилари се стреми да си присвои срамежливо и частично някои от идеите на Сандерс. Като се има предвид обаче нейната тотална зависимост от финансовата олигархия, то най-вероятно тези ѝ срамежливи обещания и идеи твърде скоро ще бъдат забравени пред "външните опасности, които застрашават САЩ" и "необходимостта от жертви от страна на обикновените американци" нужни за справянето с тези опасности чрез нови войни и военни авантюри!

Не е изключено обаче неолибералната и неоконсервативна върхушка в САЩ да изпълнят заканите си и да подкрепят Клинтън срещу Тръмп, което ще ѝ осигури поне достатъчно средства за предизборна борба срещу Тръмп. Хилари Клинтън е провереният и най-надежден кандидат както за неолибералите, така и за неоконсерваторите, което може да ѝ осигури победа срещу Тръмп. Най-куриозното в една подобна схватка ще бъде, че Хилари ще получи и подкрепа от много жени, негри и мексиканци в САЩ, чиито интереси са диаметрално противоположни на неолибералите, неоконсерваторите, финансовата и военно-промишлената олигархия, но това е един от куриозите на политическия живот в САЩ, където по-долните в икономическо отношение слоеве на населението често застават под знамената на олигархията в политическите битки, хранейки изглежда неосъществимите мечти един ден и те, или поне някои от тях, да станат част от тази олигархия!

Доналд Тръмп е енигматичната фигура в поредните президентски избори. Неговите популистични лозунги са често противоречиви, както един на друг, така и на обективната реалност. Това обаче не му пречи да печели все повече и повече популярност всред долните слоеве на американското общество, а именно на хората със средно и по-ниско образование. Ако негов противник е Хилари Клинтън, то към тези слоеве ще се присъединят и много от избирателите на ДП, които изпитват органична неприязън към Хилари заради нейната безпардонна меркантилност и готовност да служи на олигархичните интереси, довели обикновените американци до непрекъснато намаляващо жизнено равнище през последните 20-30 години.

Заплахите на истаблишмънта на Републиканската партия, че те ще "отлъчат" Тръмп от партията ще си останат само заплахи. Предполагам, че зад популизма на Тръмп те ще видят готовност за компромиси от негова страна. Не случайно един след друг довчерашните заклети врагове на популиста Тръмп му предлагат "маслинени клончета" и отиват на поклонение при него. Даже Шелдън Аделсон, човекът, който официално е заявил, че подкрепя финансово само кандидати, готови да служат на каузата на Израел, предлага на Тръмп 100 милиона долара за крайната фаза на предизборната кампания, въпреки "критичните забележки" на Тръмп по въпроса за обективността на САЩ като посредник при уреждането на Палестинския въпрос и то срещу проверен про-ционистки потенциален кандидат като Хилари Клинтън! Този факт поражда у мен големи съмнения относно искреността на изказванията на Тръмп по редица въпроси на международната политика, както по отношение на Израел, така и по отношение на НАТО, Русия, Китай и т. н. Дали истаблишмънтът на РП ще види желаната истина зад изказванията на популиста Тръмп или Тръмп наистина ще изпълни много от противоречивите си обещания ще разберем, едва когато той стане президент. Лично аз смятам, че Тръмп е по-скоро привърженик на идеите на селския поп, за които споменах по-горе, отколкото олигарх, сменил не само кожата си с овча, но и сърцето си с гълъбово!

Вероятността Тръмп да стане президент, ако противник му е Клинтън, е голяма. Ако противник му е Сандерс, тя е по-малка, но само ако американският народ наистина повярва, че възможността всеки един американец да стане Рокфелер или Гейтс в днешна Америка е неизмеримо по-малка от възможността, при една по-разумна държавна политика в социалната област и във външните отношения той да получи шанс за достоен и спокоен живот.
 
Забележка. Следните няколко публикации съдържат интересни данни за социалните отношения в САЩ за момента, за шансовете на различните кандидати и за това, доколко може да се вярва на обещанията на Тръмп:

1. In 9 out of 10 U.S. cities, middle-income families are disappearing: "These trends in the middle class are reflective of rising income inequality," said Rakesh Kochhar, associate director of research at the Pew Research Center. "This trend has been part and parcel of the national economy for the last 30 to 40 years."
http://www.cnbc.com/2016/05/13/americas-middle-class-is-hollowing-out-in-many-cities.html

2. Polls: Sanders has more potential to beat Trump: Recent data show Sanders has double-digit lead in support over Republican candidate while Clinton would face tight race.
http://www.aljazeera.com/indepth/features/2016/05/polls-sanders-potential-beat-trump-160514170035436.html

3. Trump Removes All Doubt: He Will Give The Rich a Massive Tax Cut: After trying to sow confusion with different audiences regarding whether he would reverse course on his plan to slash top-end tax rates, the Donald Trump campaign sent a clear message that his extremely right-wing tax cut plan is here to stay
https://ourfuture.org/20160513/trump-removes-all-doubt-he-will-give-the-rich-a-massive-tax-cut

4. Watch Ron Paul Destroy the Two-Party System
Video: Both the Republican and Democratic parties - from Reagan to Obama - are controlled by the "Deep State" and powerful special interests. Ron Paul. - http://www.informationclearinghouse.info/article44661.ht

Дилетант

Няма коментари:

Публикуване на коментар