петък, 13 януари 2017 г.

Пучът срещу Тръмп продължава

В неделя, 25 декември 2016 г., публикувах в блога си следния материал:

"Пуч срещу новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп?"

В него аз се постарах доста обстойно да опиша скандала, който се разиграва в САЩ във връзка с подозренията за намеса на руските тайни служби (както се твърди по лично нареждане на Владимир Путин) в президентските избори в САЩ. Твърдението е, че нареждането на самия Путин е било да се очерни Хилари Клинтън, като по този начин се създадат условия Тръмп да влезе триумфално на "бял кон, целият в бяло" в Белия дом!

През последните дни скандалът продължи и получи доста застрашителни размери и характер! Вече се говори за "акт на война" от страна на Русия срещу САЩ! Тайните служби на САЩ (техният брой е 17), които досега срамежливо се криеха в публикациите на СМД като "неименувани отговорни лица", "добре информирани, но анонимни фигури от администрацията" и т. н., решиха да излязат с каквото могат на по-преден фронт. Четирима най-видни ръководители на тайни служби: Директорът на националното разузнаване (DNI) Клапер, Директорът на CIA Бренен, Директорът на Агенцията за национална сигурност (NSA) адмирал Роджерс и Директорът на FBI Кони, излязоха с документ, посветен на ролята на Русия в хакването на Комитета на Демократическата партия и предоставянето на откраднатите документи за публикуване в Интернет на WikiLeaks и други организации. Този документ, който е секретен, беше предоставен на вниманието на президента Обама, а след това и на новоизбрания президент Тръмп на съвещания на четиримата шефове на тайните служби с всяка от двете високопоставени особи. Коментарите около доклада на секретните служби, представен на Обама и Тръмп, са многобройни и феерични, що се отнася до предположения и тълкования. Достатъчно много подобни фойерверки има и в българските СМД, поради което аз ще се задоволя само с един цитат от доклада, който според мен е изключително показателен за фактите, с които разполагат американските разузнавателни служби във връзка с подмолната атака на Путин и компания срещу демокрацията в САЩ:

"Оценките (в доклада) не са предназначени да се приеме, че ние разполагаме с доказателства, които сочат към факти. Оценките са базирани на събраната информация, която често е непълна или фрагментирана, както и на логика, аргументация и прецеденти."

Или, ако се опитаме да преведем горната завързана фраза на прост български език, ще кажем, че разузнавателните служби на САЩ не разполагат с нищо повече от догадки за това, какво е станало, как е станало и кой го е направил!?

Подобно заключение не трябва да буди особено удивление като се има предвид, че пострадалото ръководство на Демократическата партия на САЩ е отказало да предаде на ФБР логовете и останалата информация от сървърите на компютърната си система за изследване! С други думи въпросните разузнавателни организации на САЩ разполагат с информацията, предоставена им от частната фирма Crowdstrike, която DNC беше наела да анализира хакинга на системите и нямат независим достъп до необходимата за разследване информация!?!

Особено внимание обаче възбуди едно от приложенията към доклада, което се оказа, че от доста време се намира в ръцете на редица организации от американските СМД, но което до сега не е публикувано поради липсата на каквото и да е независимо потвърждение на изнесените в документа обвинения срещу Тръмп и руските тайни служби, да не говорим за руското правителство, Путин и кръговете около него. Тъй като този документ предизвика особено остри пререкания между Тръмп и CNN, то аз ще се опитам да осветля доколкото мога този въпрос, още повече, че българските СМД публикуват най-различни фантасмагории, уж намиращи се в този документ, без дори да си дават труд да намекнат за условността на заключенията, които се правят в документа и реалната липса на проверени факти или дори на допустими факти, върху които се градят далеч отиващи заключения.

Историята започва през септември 2015 година, когато много богат привърженик на Републиканската партия и противник на Тръмп, решава да наеме фирмата "Fusion GPS", основана от бившия журналист от Wall Street Journal Glenn Simpson, известен с упоритостта си при разследване на различни афери. Поставената задача е, да се състави досие за скандалите, слабостите и уязвимостта на Доналд Тръмп или, грубо казано, да се намери колкото може повече кал, която да се хвърли върху Доналд Тръмп, за да се парират неговите амбиции като кандидат за президент на САЩ от Републиканската партия!

(Идентичността на богатия дарител все още не е известна, а за Fusion GPS се знае, че по време на избори обикновено е наемана да прави "opposition research", което всеки може да тълкува в зависимост от дълбочината на моралното си падение!)

След като Тръмп стана кандидат на Републиканската партия, богаташът престанал да финансира "изследователската дейност" на Глен Симпсън, но "благородната щафета" била поета от кампанията на Хилари Клинтън, която продължила финансирането!

Тогава Fusion GPS решила да разшири географския район на търсенето и наела "Orbis Business Intelligence" – фирма за търговски шпионаж, основана от бившия британски шпионин Christopher Steele.

(Въпросният господин Стийл, преди да се отдаде на частен бизнес, е бил през 90-те години дълго време таен британски агент в Русия, а след завръщането си във Великобритания, до 2009 година работи в центъра на британската разузнавателна служба MI6 като специалист по Русия.)

Хора, които познават господин Симпсън и господин Стийл, твърдят, че и двамата хранят дълбока омраза към Владимир Путин, който като бивш агент на КГБ според тях би трябвало да се характеризира професионално с използване на мръсни методи на шантаж и подкупи, за да вербува агенти за Русия!

С миналото си на нелегален агент в Русия господин Стийл естествено не е можел да действа в самата Русия и затова той наема рускоговорещи сътрудници, които да контактуват с противници на режима вътре в страната, а също така установява и контакти със свои бивши сътрудници в Русия. Стийл предава на Симпсън меморандуми от по няколко страници, в които се описват резултатите от дейността на агентурата му. Тази дейност продължава до декември 2016 година, когато изборите вече са отминали. Двамата продължават дейността си известно време, дори без заплащане, очевидно считайки, че тя е от особена важност за обществото.

Меморандумите на Стийл описват два типа операции на руските тайни служби по отношение на Тръмп:

В единият тип операции, продължил няколко години, Путин изглежда е искал да използва връзките на Тръмп с руски олигарси, за да ги контролира, като за целта са използвани редица средства за събиране на компромати по време на посещенията на Тръмп в Русия, като записи на събирания с проститутки в хотели и предложения към Тръмп за привлекателни за него сделки в Русия. Стийл предполага, че целта на операциите не е била Тръмп да стане съзнателен агент на руските тайни служби, а само да предоставя информация на приятелски настроени към Русия хора. Счита се, че този тип операции не са довели до особен успех, тъй като Тръмп твърди, че не притежава инвестиции в Русия, въпреки, че синът му се е хвалел през 2008 година, че от Русия постъпват доста пари!

Другата руска операция е била свързана с хакването на компютърната система на Democratic National Committee (DNC). Тя е включвала срещи със сътрудници на Тръмп във връзка с документи от електронната поща на ДП и господин Педеста. Една от тези срещи, според Стийл, се е състояла през лятото в Прага между адвоката на Тръмп, Майкъл Коен и Олег Солодухин, служител на Россътрудничество. Проблемът е, че според Тръмп и Коен последният никога не е бил в Прага, а Солодухин в телефонно интервю е отрекъл да се е срещал изобщо някога с Майкъл Коен! От друга страна, репутацията на Стийл всред шпионските среди е доста стабилна, като се има предвид, че той е участвал активно в разследванията около корупционните скандали във ФИФА, където се е проявил като добър професионалист. Бедата е, че информацията около „аферата Тръмп“ е изключително трудно да бъде проверена, а и потенциално замесените лица в доставянето на тази информация определено са силно заинтересувани от максималното компрометиране на Тръмп, което поставя под съмнение тяхната обективност. От друга страна Путин и Руските тайни служби по никакъв начин няма да допуснат достъпа до информация, която те имат, ако изобщо притежават компромати за Тръмп.

Поради изброените по-горе причини, Директорът на National Intelligence (DNI) Клапер изрично подчертава, че макар документите, събрани от Симпсън-Стийл да са известни отдавна на службите, те не са проверени и практически не могат да бъдат проверени, поради което са включени в доклада към Обама и Тръмп само за сведение, че подобни документи съществуват.

В заключение трябва да отбележа, че натискът върху Тръмп, целящ той да промени предполагаемото си положително отношение към Путин и Русия е огромен. Засега беше постигнато само полупризнание от Тръмп, че Путин може наистина да е замесен в аферата срещу компютърната система на DNC, без обаче да признае, че това е имало каквото и да е влияние върху резултатите от изборите.

На 12 януари започнаха слушанията във връзка с кандидатурата на Тиллерсън за Държавен секретар на САЩ. Огромната част от въпросите са свързани с неговото отношение към Русия. Очевидно е желанието на сенаторите от комисията по външните работи да изтръгнат от Тиллерсън обещание, че той нито за минута няма да си помисли за подобряване на отношенията с Русия, за облекчаване на санкциите или дори за каквото и да е намаляване на тези санкции.

Очевидно в истаблишмънта на САЩ съществува панически страх от разведряване на отношенията с Русия, тъй като това може да постави под въпрос изпълнението на фамозния Project for the New American Century, изпълнението на който започна с войните на Буш Младши в Афганистан и Ирак и продължи с войните на Нобеловия лауреат за мир Обама в Афганистан, Ирак, Либия, Сирия, Йемен и т. н. Днес Частите за специални операции на САЩ са разположени и действат в над 130 държави в света, но за съжаление резултатите са от лоши по-лоши! Шансовете на Тръмп за реалистична външна политика на САЩ, съобразена с икономическото и финансово състояние на страната, се ограничават с всички възможни средства от финансовата олигархия и военно-промишления комплекс. Според мен никога досега светът не се е движел толкова близо до ръба на световен термоядрен конфликт, както сега. Разполагането на американски сухопътни войски в непосредствена близост до границите на Русия очевидно няма никакъв тактически, а още по малко стратегически смисъл в един бъдещ конфликт между САЩ и Русия, но изобщо не е ясно в кой точно момент някоя от страните ще възприеме съзнателен или несъзнателен инцидент като сигнал за прерастването на студената война в гореща!

Няма съмнение, че пълзящият пуч срещу Тръмп продължава и сигурно ще имаме възможност да наблюдаваме още много изобретателни трикове на истаблишмънта в САЩ, включително и опит за „импийчмънт“ на бъдещия президент Тръмп.

Дилетант

Няма коментари:

Публикуване на коментар