сряда, 9 август 2023 г.

Фатално приятелство

Напоследък доста често се цитира мисълта на Хенри Кисинджър, че

"Да бъдеш неприятел на САЩ е опасно, но да бъдеш приятел на САЩ е фатално!"

Причината за повишения интерес към тази мисъл изглежда е съдбата на Украйна, за която приятелството на САЩ – по всичко личи – ще се окаже наистина фатално.

Например според последните данни от Министерството на отбраната на Руската федерация, загубите в жива сила и техника на ВСУ през изминалите два месеца (периода на т. нар. контраофанзива) възлизат на 43000 убити и 4900 единици унищожена военна техника. Загубите на военна техника включват: 26 самолета, 9 хеликоптера, 1831 танка и друга бронирана техника (в това число 25 танка Леопард-2, 7 френски колесни танкове ANX-10, 21 Брадли, 84 самоходни оръдия от Полша, САЩ, Франция и Германия), както и 747 полеви оръдия и минохвъргачки, 76 M777 гаубици и др.

Най-ужасна е загубата на хора, както в убити и перманентно осакатени, така и в ранени. Наскоро четох данни от фирми, произвеждащи различни видове протези в Европа, че над 50000 души в Украйна се нуждаят от различни протези! Броят на всички украинци, убити досега, се счита, че надхвърля 200000 души, а с физически или психически осакатените броят на жертвите от войната вероятно надхвърля половин милион души!

В същото време т. нар. контраофанзива на ВСУ е изпаднала в задънена улица. На южното ѝ направление - в Запорожка област - войските на ВСУ все още дори не са достигнали до първата укрепена линия на т. нар. "линия Суровикин" и перспективата да превземат Мелитопол и да достигнат до Азовско море, като по този начин пресекат сухопътната връзка между Русия и Крим, изглежда ще си остане мечта за кликата на Зеленски. Атаките за връщане на Бахмут са безуспешни, а на север руснаците неумолимо настъпват към Купянск в Харковска област.

Статията:

Жак Бо: Лесно е да воюваш с кръвта на другите, до последния украинец. Западът не беше честен с Русия, не е честен и с Украйна | Glasove.com

https://glasove.com/na-fokus/zhak-bo-lesno-e-da-voyuvash-s-kravta-na-drugite-do-posledniya-ukrainets-zapadat-ne-beshe-chesten-s-rusiya-ne-e-chesten-i-s-ukrayna

съдържа интервю с Жак Бо, в което той описва подробно генезиса на кризата в Украйна, хода на войната досега, както и перспективите за успех както на т. нар. контраофанзива на ВСУ, така и на Специалната военна операция (СВО) на РФ като цяло. Жак Бо отбелязва, че в момента контраофанзивата се осъществява от "трета версия" на ВСУ, като първата и втората версия са били унищожени от руската армия в процеса на военните действия през изминалите година и половина от започването на СВО. Жак Бо се отнася много критично към ролята на Запада във войната на Украйна срещу РФ, като посочва русофобията на някои от членките на НАТО от Източна Европа за основна причина за войната. Според мен обаче най-важната причина за започването на конфликта е противопоставянето на имперските амбиции на САЩ и изобщо на англосаксонския свят срещу надигащата се мощ и влияние на Китай и Русия, подкрепени от световния Юг срещу няколковековното господство на Запада над целия свят!

Финансовата олигархия, управляваща САЩ и ЕС реши, че не може повече да си "затваря очите" пред предизвикателството на Китай и Русия, които отказват да приемат властта на глобалната либерална империя, на която САЩ стоят начело! Нейните (на финансовата олигархия) представители, които контролират изпълнителната и законодателната власти в САЩ и ЕС, решиха, че по-нататъшното изчакване на развитието на международната икономика неизбежно води до укрепване на позициите на претендентите за нов многополярен ред в света и че всяко забавяне на противопоставянето само влошава шансовете за успех в защитата на стария имперски ред! В борбата си срещу "призрака" на многополярния свят Западът реши, че РФ е по-слабото звено и неонацистките амбиции на ръководството на Украйна се оказаха удобно средство за насъскване на Украйна срещу Русия с цел ликвидирането ѝ като важно звено във водачеството на формиращия се нов ред. Очевидно е, че Западът подцени силата и жизнеността на Русия, което се изразяваше в:

1. Ниско и дълбоко погрешно мнение за нивото на икономиката на РФ, изразяващо се в изказванията, че "Русия е бензиностанция, маскирана като държава" или, че "Русия е бензиностанция с ракети" и т. п.

2. Ниско и дълбоко погрешно мнение за организационното, моралното и технологично ниво на руската армия.

В статията:

The Truth About Russia's Economic Power: Is It Really as Small and Weak as the West Claims?

"Голяма колкото Калифорния?" Глупости! Нека да погледнем в дълбочина истинските размери и възможности на руската икономика и производствен потенциал!

SIMPLICIUS THE THINKER

APR 3, 2023

https://simplicius76.substack.com/p/the-truth-about-russias-economic?utm_source=substack&utm_medium=email

авторът разглежда задълбочено и подробно възможностите на руската икономика и погрешните представи за нивото ѝ, които възникват поради използването на икономически показатели като номинален БВП вместо БВП, изчислен според "съответстваща покупателна способност" (GDP-PPP или БВП-СПС), особено при икономики с положителен търговски баланс. Оценката на БВП по номинална стойност дава още по-заблуждаващи резултати за икономическия потенциал на една държава, която притежава основно индустриална, произвеждаща икономика, а не обслужваща, а още по-малко финансиализирана икономика! В желанието си да омаловажи икономиките на основните си конкуренти Западът предпочита да разглежда тяхното икономическо ниво на развитие въз основа на показателя за номинален БВП, тъй като при сравнението им с БВП-СПС западните икономики биха изглеждали много по-слабо развити! В това отношение особено неадекватно се представя икономиката на САЩ, която е силно финансиализирана. Голям процент от нейния БВП се генерира в резултат на финансови транзакции, които представляват на практика прехвърляне по банков път на плащания за извършени силно оскъпени услуги или услуги, зад които често не стои никакъв реален продукт! Ако погледнем например медицинското обслужване в САЩ, което заема 18% от БВП на страната, срещу 8-10 % например в Европа, при това с определено по-ниски резултати за здравословното състояние на населението, ще разберем, че поне 8% от БВП на САЩ се дължат на ненужно завишена цена на медицинските услуги. Друг пример е раздутият военен бюджет на САЩ. Оказа се, че военната индустрия на САЩ не може дори да осигури необходимите на Украйна снаряди и други боеприпаси за войната ѝ с Русия!? Съвършено естествено възниква въпросът за какво точно се харчат близо трилион долара, когато американската военна индустрия не е в състояние да се съревновава във военно отношение дори с една "бензиностанция маскирана като държава" !? Според номиналния БВП Русия е на 11-12 място в света по икономическо развитие, но според БВП-СПС тя дели пето и шесто място с Германия! Според разчети на "Световната банка" тази година Русия ще заеме твърдо петото място в света по БВП и ще измести Германия от петото на шестото място!

В друга статия същият автор подробно разглежда изследователски доклад, изготвен от "Modern War Institute" към West Point, който се ръководи от Mark Esper и е част от "Department of Military Instruction" на академията, озаглавен: "THE RUSSIAN WAY OF WAR IN UKRAINE: A MILITARY APPROACH NINE DECADES IN THE MAKING"

Dissecting West Point Think-tank's New Analysis of Russia's Military Evolution

SIMPLICIUS THE THINKER

JUN 21, 2023

https://simplicius76.substack.com/p/dissecting-west-point-think-tanks?utm_source=substack&utm_medium=email

В доклада, анализиран в статията, се описват редица ходове на руското командване по време на СВО, които се третират от "Средствата за масова дезинформация" (СМД) с подигравка като грешки или признак на глупави и непохватни решения на руския Генерален щаб, но които всъщност са добре обмислени тактически ходове, имащи за цел съхранение на личния състав на армията и постигане на позиции, които в бъдещето ще осигурят предимство на руската армия! Констатациите на авторите на доклада могат да бъдат сумирани по следния начин:

Руските военни стратези са предсказали правилно съвременното състояние на бойното поле възникващо поради развитието на техниката и средствата за наблюдение и контрол. В доклада нееднократно се споменава концепцията за "Оперативно изкуство", въведена от руския военен теоретик Георги Исерсон. Развитието на концепциите за оперативното изкуство при управлението на войските започва да се формира в СССР още през 20-те и 30-те години на миналия век и играе важна роля в процеса на водене на военните действия през Втората световна война. Оперативното изкуство се базира на четири основни елемента: Време, пространство, средства и цели.

Идеите на оперативното изкуство по време на Втората световна война определят и начина на водене на военните операции, които се характеризират с дълбоко ешелонирани големи конгрегации на жива сила и техника, осъществяващи гигантски военни операции на широк фронт с помощта на стотици хиляди войници и хиляди единици бойна техника.

По-късно, по време на Студената война, съветската военна теоретична мисъл променя концепциите на "Оперативното изкуство" в съответствие с промените във военния хардуер и развитието на сензорите и средствата за наблюдение, контроли комуникация в армията. Достига се до извода, че наличието на оръжия за масово унищожение изисква да се намали размера на бойните единици и да се гарантира тяхното разпределение в областта на военните действия по начин, който да предотврати унищожаването им от новите оръжия, но при това да се създадат условия за концентрация на силите в момента на започване на операцията.

Еволюцията на руската военна доктрина достига – в края на Студената война – до концепцията за "нелинейната битка", в която понятието фронтова линия ще престане да съществува и ще бъде заместено от "бойни огнища", където интегрирани военни части в размер на батальони и бригади ще водят сражения, подчинени на стратегическите и тактически планове на военното командване, обезпечавайки най-ниска опасност от своевременно разкриване на концентрациите от различни родове войски, прецизно дозирани за постигане на локалните цели в общия план на военните операции.

От това кратко мое описание, което вероятно не звучи особено професионално, се вижда и генезиса на тактиката и стратегията, прилагана от Руския генерален щаб, в която засега липсват операции на мощни съединения. Това е обусловено от наличието на многобройни и разнообразни средства за наблюдение и контрол на бойното поле, които правят съсредоточаването на големи маси от жива сила и техника невъзможно! Това предизвиква остро недоволство у някои коментатори, които отдават бавният ход на военните операции на липсата на талантливи военни в Генералния щаб на руската армия, но очевидно съществува и друго обяснение за характера на тази война и бъдещето ще покаже дали концепциите на Генералния щаб са правилни и плодотворни!?

Интересно заключение в доклада е, че по време на изпълнението на СВО руските офицери и военнослужещи проявяват независимост и творчество при изпълнението на бойните си задачи и при реализацията на задълженията си на бойното поле. Интересното в това заключение е, че традиционно СМД представят руските войници и офицери като безмозъчни роботи, способни само да изпълняват предварително поставените им задачи, без проява на каквато и да е инициатива и творчество, за разлика от военнослужещите на страните от НАТО, които са "три педи в челото" и всички до един са гениални тактици и стратези - едва ли не преродени Ромел и Майнщайн! Много неочаквано на руските военни се признават творчески качества позволяващи им да водят съвременна мобилна война, изискваща координация на различни родове войски, съобразно с променящите се условия на бойното поле, което изведнъж осветлява защо руската армия е в състояние да побеждава и систематично да унищожава "обучената от НАТО украинска армия"!? Според мен за проява на инициатива и тактическа грамотност дори в най-ниските нива на руската армия говорят сраженията по време на Херсонската офанзива на ВСУ и особено на сегашната контраофанзива, в които руските бойни части на всички нива успешно парират опитите за настъпление на ВСУ, нанасяйки на "обучените и оборудвани с най-модерна техника от НАТО" части на ВСУ непрекъснати унищожителни поражения! Всичко това е в изпълнение на задачата за демилитаризация на Украйна, която, както изглежда, се осъществява чрез систематичното унищожаване на живата сила и бойната техника на ВСУ.

В друга статия:

In The Spirit Of Russian 'Total War'

Simplicius's garden of knowledge

Изследване на разликите между руската военна доктрина и военната доктрина на Запада.

https://simplicius76.substack.com/p/in-the-spirit-of-russian-total-war?utm_source=substack&utm_medium=email

... авторът коментира руската военна техника и посочва, че тя напълно съответства на руската военна теоретична мисъл, базирана на различния исторически военен опит на Русия от този на Запада.

Западните политици, инфлуенсъри и СМД често подчертават, че руската военна техника е дизайнвана и конструирана за масово производство и масова употреба, при която не се води сметка за загубите на техника и човешки живот, като уж се предвижда при използването на техниката да се жертват вълни от хора, които да се изпращат на смърт за постигане на едни или други политически цели! За разлика от този подход западната военна техника е прецизна, скъпа и съвършена, като използването ѝ предполага "хуманен разход на човешкия материал", което е уж напълно в съответствие с идеалите на западното общество!? Всъщност работата е много по-проста. Русия винаги е била принудена да води "тотални войни", предимно в близост до собствената ѝ територия, в които на карта често се е поставяло нейното съществуване като държава, а Западът като правило е трябвало да води "експедиционни" войни, т. е. войни на чужди, често далечни територии, като от изхода на тези войни не е зависело съществуванието на западните държави. Разбира се за европейските държави това е вярно само донякъде, но за САЩ и за англосаксонския свят това е вярно почти на 100%, а понастоящем производството на военна техника за Запада е до голяма степен монополизирано от САЩ! Историческата необходимост за водене на "тотални войни" налага и сериозен отпечатък върху характера, надеждността и масовостта на руската военна техника. Тя е съвършена и модерна дотолкова, доколкото това е необходимо при полевите условия на тоталната война, като се осигурява разнообразие на техническите средства, което да покрива максимално удобно изискванията за поддръжка и експлоатация. Западната военна техника е сложна и капризна, но осигурява точност при поразяването на целите с минимален разход на муниции. Това изискване е съществено поради експедиционния характер на войните, водени от Запада особено през последните десетилетия. При този тип войни се налага транспортиране на оръжия и муниции на големи разстояния и този факт неизбежно поставя изисквания за количеството на транспортираните оръжия и муниции!

Авторът предлага в статията паралели между възможностите на подобни по предназначение военни средства в съвременния набор на войските на НАТО и армията на РФ. Описва се ефективността на противотанковите Джавалин с ефективност 19% при учебни условия спрямо ефективността на различните гранатомети (РПГ), които се използват широко по целия свят от армии и терористични организации. Обсъжда се и ефективността и лекотата на използване на руските танкове в сравнение с Леопарди, Чалинджери и М1Ах, както и универсалността на руските бронирани коли и БМП в сравнение с техните конкуренти в армиите на НАТО. Описва се сложността на използване на гаубиците М777, които изискват екипаж от 8 души, осигуряват прецизна стрелба, но стволовете на оръдията могат да изстрелят значително по-малък брой снаряди от аналогични руски гаубици, при които чрез различни модели е осигурена широка функционалност при обслужване от четирима души екипаж при значително по-голям брой снаряди, изстреляни от един и същи ствол! Статията е много интересна, особено за хора, които наистина искат да се запознаят с широко рекламираната у нас свръхмодерна западна военна техника. Тя описва големите изисквания при поддръжката и експлоатацията на западната военна техника, която се оказва неспособна да се противопостави на руската техника при една "тотална" война, водена при тежки полеви условия.

В следващата статия:

Make Peace, You Fools!

By Douglas Macgregor

Американската прокси война с Русия превърна Украйна в гробище.

https://www.informationclearinghouse.info/57701.htm

героят от Иракската война през 1990-91 година Дъглас МакГрегър прави интересен паралел между Корейската война и СВО на Русия в Украйна. Той се отнася критично към недостатъчното количество войски, с които Русия започна операцията през 2022 година, но отбелязва, че Западът продължава да подценява успехите на руската армия и да надценява успехите на ВСУ във войната. Той предвижда, че към края на тази година Полша може да се излъже и да се намеси във войната с поне една дивизия, което може да има фатални последствия за САЩ и Европа. МакГрегър призовава САЩ да започнат преговори за решаване на проблемите между НАТО и Русия докато не е станало твърде късно!

Причината, поради която приятелството на Украйна със САЩ ще се окаже фатално за Украйна е, че когато последните разберат, че една военна авантюра е безполезна и става все по-скъпа и по-скъпа – САЩ, по думите на Скот Ритър, просто ще си отидат! Така се случи във Виетнам, в Афганистан, в Ирак и т. н. По всичко личи, че Украйна скоро ще бъде изчерпана като ресурс за пушечно месо за военната машина на САЩ и тогава тя ще бъде изоставена на съдбата си и на милостта на Русия! Бедата е, че на милостта на Русия може да се разчита все по-малко и по-малко, тъй като войната продължи твърде дълго и "всички кредити", които Русия беше готова да даде на една неутрална и демократична Украйна, зачитаща правата на всички националности на територията си и преди всичко правата на рускоговорещите украинци, изглежда отдавна са изчерпани и доверието на руснаците към сегашните управници в Украйна също е напълно изчерпано.

Любопитна е упоритостта, с която българската управляваща класа се е вкопчила в безумната авантюра на НАТО и САЩ в Украйна, като се намесва все по-активно и по-активно във войната, при положение, че тя все по-очевидно и по-очевидно е загубена!? Впрочем историята на България след 1912 година е низ от участия в неудачни войни и съюзи. Единствената война, през която страната ни успя да оцелее безнаказано за глупостта си - Втората световна война - днес се третира (по резултати) едва ли не като национална катастрофа от скудоумната управляваща класа на съвременна България!?

В заключение искам да подкрепя отвращението си от скудоумната съвременна управляваща класа в България с думите на две умни българки, които народът, в своята "безумна мъдрост" не е допуснал до властта, но в замяна на това е облякъл с нея такива "гиганти на мисълта" като Кирил Петков, Асен Василев, Бойко Борисов, Христо Иванов, Атанас Атанасов, Николай Денков, Тодор Тагарев и други интелектуални пигмеи.

Татяна Дончева за сегашния парламент:

https://www.youtube.com/watch?v=dZKKCKgyob8

Мика Зайкова за бюджета на Асен Василев:

https://www.youtube.com/watch?v=li_5Lw-PZO8


Дилетант

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар