събота, 4 август 2012 г.

Войната в Афганистан и отношенията на САЩ с Пакистан


Днес ми попадна една статия в Ню Йорк Таймс, посветена на така наречената "Хакани-мрежа", която е интересна преди всичко с това, как СМИ в Америка разглеждат събитията по света извън техния контекст и взаимозависимост. Статията е от 31 юли и е озаглавена

"Militant Group Poses Risk to U.S.-Pakistan Relations", by DECLAN WALSH and ERIC SCHMITT.

Преди всичко искам да напомня някои исторически аспекти на войната в Афганистан и отношението на Пакистан към нея.

Границата между Афганистан и Пакистан е абсолютно изкуствено творение на британската завоевателна политика в Средния Изток, т. е. тя маркира географските граници, до които е стигнала военната сила на Британия в завоевателните ѝ амбиции през XIX век. Тази граница обаче дели един народ на две, като едната част е в Афганистан, а другата в Пакистан. Този народ е съставен от така наречените пощуни и те имат твърде малко общо с останалото население на Пакистан, както и с останалото население на Афганистан, където те са даже етническо болшинство.

Освен това вечният враг на Пакистан е Индия, и индийците се опитват да наложат своето влияние в Афганистан, стараейки се да си осигурят съюзник или поне неутралитет от страна на Афганистан в един бъдещ конфликт с Пакистан.

От горните факти следва внимателната политика на пакистанските военни и разузнавателни служби към населението в пограничните с Афганистан райони, където пощуните се ползват с вътрешна автономия и където те по същество не признават границите между двете страни.

По време на съветската авантюра в Афганистан, ЦРУ положи огромни усилия и вложи много средства в ръцете на ИСИ (пакистанското военно разузнаване) с цел то да организира съпротивата на местните племена от двете страни на границата срещу инвазията на СССР и Афганското правителство, което я подкрепяше.

Една от най-бруталните организации, които ЦРУ и ИСИ създадоха по онова време, е така наречената "Хакани мрежа". Тази организация се базира в Северен Озиристан и още по онова време се отличаваше с особена жестокост при борбата си срещу Съветската армия и силите в Афганистан, които я подкрепяха. Естествено тогава ЦРУ и управляващите кръгове в САЩ не считаха Хакани-мрежата за терористична организация, а за патриотична и едва ли не за демократична сила, даваща приноса си в борбата срещу Съветския завоевател. Днес обаче нещата са различни и гледната точка е също различна. Хакани-мрежата е опасна терористична организация, която предишните ѝ господари от ИСИ по един или друг начин подкрепят и до ден днешен!

По данни на окупационните сили на НАТО и САЩ, Хакани са отговорни за не повече от 10% от операциите на терористите и за не повече от 15% от жертвите на НАТО и САЩ в Афганистан, но операциите на Хакани са изключително впечатляващи и нанасят най-голям ущърб на престижа на силите на НАТО и САЩ в района.

От 2008 година насам атаките на Хакани групата включват: атака срещу посолството на Индия, пет-звездни ходтели и ресторанти, а през миналия септември те атакуваха щаба на НАТО и посолството на САЩ в Кабул.

На 1 юни тази година Хакани проведоха друга впечатляваща операция, а именно атаката на американската военна база Салерно. Тези дни в Интернет се е появило видео с цел реклама на операцията, в което самоубиецът-терорист любовно поглаждал камиона, с който ще провежда атаката и казвал:

"Ние ще победим тези кръстоносни свине, които нападнаха нашата земя!"

По-нататък, според статията в Ню Йорк Таймс, се показва как камионът се взривява пред стените на лагера, а от следващия камион скачат останалите участници в атаката и се втурват в направения в стената проход. Естествено, в крайна сметка терористите от групата загиват, но те достигат на няколко метра от района, където се хранят стотици войници от базата Салерно.

Тези дни новият шеф на ИСИ, генерал-лейтенант Захар ул-Ислам, е на посещение в САЩ, вероятно да се опознае по-отблизо с бъдещите си партньори. Те неизбежно ще му обърнат внимание на факта, че ИСИ и досега позволява на групата Хакани да поддържа законни бизнеси в Пакистан и не пречи на ръководни личности от групата да живеят открито в различни градове на Пакистан заедно със семействата си.

Например, много добре е известно къде живее Сираджудин Хакани, който е ръководител на мрежата, но за съжаление на "компютерните авиатори" на ЦРУ и Пентагона, той винаги се движи всред много цивилни, жени и деца, което прави невъзможно да бъде атакуван от безпилотен самолет, което напоследък е любимото оръжие на новите "ковбои".

На американските СМИ е непонятно, защо ИСИ не ликвидира Хакани и другите терористични организации, които се борят срещу окупацията на Афганистан и които вероятно ще свалят прозападното правителство в Афганистан, ако и когато НАТО и САЩ се изтеглят от страната.

Работата е именно в това, че когато окупационните сили напуснат Афганистан, ИСИ иска там да не остане вакуум, а да бъдат налице хора, които са свързани с тях, а не например с Индия, Китай или Русия! За съжаление това е простата причина за двойната игра на ИСИ. Те изглежда не вярват в успеха на световните имперски амбиции на управляващите кръгове в САЩ или поне искат да са сигурни, че във всеки случай те ще имат някакъв коз в "Голямата игра" в Средния Изток независимо от успеха или провала на имперските амбиции на "Новия Рим"!

Дилетант

Няма коментари:

Публикуване на коментар