четвъртък, 16 май 2013 г.

Изборите през май 2013 година - предисловие и послеслов

И така, извънредните избори през май 2013 година са вече история. Макар че един умен човек беше казал, че "Най-голямата поука от историята е, че никой не се учи от нея", аз ще се опитам да поразсъждавам върху поуките от тези избори.

Аз отново ще си призная, че до голяма степен смятам, че управлението на Бойко Борисов, макар и не блестящо, беше вероятно най-доброто управление, което е имала България след "избухването" на демокрацията през 1989 година. Знам, че още в този момент част от малкото читатели, които си дават труда да прочетат писанията ми, ще направят кисели физиономии и ще посегнат към клавиатурата, за да натиснат "Alt+F4", но какво да се прави, човек трябва понякога да си признава истината! При това аз имам греха, че преди близо 15 години публично обявих, очевидно в момент на умствена недостатъчност, че Иван Костов е новият Стамболов!?! Признавам този си грях, за да дам възможност на всеки читател да има желаните от него резерви по отношение на верността на моите разсъждения и умозаключения.

Искам да изброя някои от положителните неща направени от кабинета на Борисов:

1. За пръв път започна сериозна работа по модернизиране на инфраструктурата на страната и преди всичко на пътищата.

Майка ми, която е на 90 години и е върла комунистка, вероятно ще ме прекъсне още тук и ще ми каже, че човек не може да яде магистрали, мостове и метра! Как да й обясня, че това за яденето е истина само донякъде, т.е. човек не може да ги яде буквално, но ако ги няма в съвременния свят на огромни градове, от които местата на добив на ядене са толкова далече, ако няма хубави пътища, няма прогрес, работни места и дори храна! Впрочем, за нея както и за болшинството от електората на БСП моите доводи не струват пукната пара, защото те не искат никъде да пътуват, не се нуждаят от работни места, а искат пенсии, ако може по-големи, но при всички положения поне като тези в Гърция, Испания или Португалия и т.н. Тук мога да кажа, че досега съм бил в много страни (бедни и богати), но никъде не съм видял богата страна с лоши пътища!

2. Най-после се размърда и усвояването на средствата, които се отпускат от ЕС за развитие на различни проекти.

Истината е, че неусвояването на тези средства досега се дължеше вероятно на неграмотността на хората, които трябваше да се занимават с подготовката на необходимите документи и може би просто вече достатъчно хора разбраха, че е важно как се подготвят тези документи и че европейците не пасат трева, а се опитват да внимават за какво им ги взимаме тези пусти пари. С други думи, процесът на обучение завърши и ние имаме хора, които могат да подготвят предложения и умеят да ги защитават където трябва. Може би на Бойко Борисов му е провървяло, че това е станало по негово време, но фактът си е факт и не трябва да се игнорира.

3. Започна съживяване в селското стопанство.

Някои ще кажат, че не знам какво говоря, но аз определено мога да кажа, че сега много повече земи се обработват от преди няколко години и заявленията на правителството очевидно говореха, че се взима курс към решаване на този проблем. За да се убеди в това, човек просто трябва да има възможност да идва периодически в България и да пътува по за няколко дена из нея, за да се убеди, че има промени. Все още има много да се направи, но поне началото е поставено, а това често е най-важното!

4. Периодът на управление на кабинета на Борисов съвпадна с периода на най-голямата икономическа криза в света след 30-те години. Неслучайно това време е известно като "Великата рецесия". Само преди ден-два се появи съобщение, че ЕС е в рецесия вече 6 тримесечия, а и така нареченият икономически ръст в САЩ е толкова анемичен, че се отчита само по статистическите данни на правителството, а хората не усещат все още нищо и вече се говори едва ли не за нова рецесия. В този период кабинета на Борисов успя да запази фискалната стабилност на страната и дори да постигне някакъв, макар и незначителен, икономически ръст.

5. Направи се опит за решаване на проблемите с организираната престъпност. Тук обаче трябва да се отбележи, че в тази насока усилията на изпълнителната власт (в лицето на: полиция, ДАНС, ГДБОП и др.) до голяма степен зависят от прокуратурата и съда. Изпълнителната власт се опита да разгроми няколко крупни престъпни организации, но прокуратурата, под ръководството на един човек с фамилия, добре известна от комунистическото минало, вероятно случайно, може би нарочно, а може би и поради некадърност, не успя да подготви добре делата за съдебната власт, а последната - наследена от управлението на Симеон и тройната коалиция след него, а вероятно в някои случаи даже от времето на развития социализъм - направи всичко възможно, понякога дори да освободи хора, за които всички знаят, че са престъпници! Вътрешният министър Цветанов често е обвиняван за остри изказвания срещу прокуратурата и съдилищата. Това вероятно беше недипломатично от негова страна, но аз намирам, че изказванията му не бяха далеч от истината. Оказа се, ако се проследят опитите за назначаване на ВСС, че прекалено много съдии имат "скелети" в килерите си. С голям труд и след редица безуспешни опити беше намерен и човек за главен прокурор, за когото никой не успя да намери компромати, а когато той си влезе в длъжността, се оказа, че прокуратурата е разпределяла делата по принципи, съвсем различни от тези, които се изискват от закона!

Може би е неприятно да се припомня на враговете на Цветанов и ГЕРБ, но европейските и световните органи за борба с организираната престъпност оценяват доста високо сътрудничеството и изобщо дейността на администрацията на ГЕРБ в тази област.

Очевидни бяха опитите по време на така наречената предизборна борба, а всъщност борба в "калния гьол" на компроматната индустрия, всички лоши неща през управлението на ГЕРБ да се стоварят на гърба на Цветанов, но според мен той не заслужава много от обвиненията, които се отправят към него.

Вероятно могат да се намерят и други положителни неща в управлението на ГЕРБ, но засега ще се огранича само с тези, защото имам да изброявам и проблеми, и грешки.

1. Основната грешка на кабинета, според мен, беше в това, че съсредоточени в усилията за запазване на фискалната стабилност, те не направиха дори и най-малки усилия да облекчат положението на най-бедните слоеве от населението. В това отношение вината на Борисов е, че оказваше пълно доверие на Дянков, а той верен на опита си от Международната банка за развитие и другите международни финансови организации, не се интересуваше от съдбата на обикновените хора, което всъщност е и практиката на тези международни финансови организации! За хора като Дянков, с доктринерски наклонности и стил, политическият аспект на управлението е без значение, т.е. важни са финансовите показатели и толкоз! Вместо да се бореше за дефицит под 2%, правителството трябваше да използва сравнително добрия рейтинг на страната и ако трябва с малко заеми, но да покаже на хората, че ГЕРБ милее за тези хора, които утре ще трябва да решават дали да го преизберат или не. Дянков очевидно не е политик и е над тези неща, но Борисов се пише политик и трябваше овреме да си направи сметката и ако е необходимо да се раздели с Дянков!

2. Нищо особено не се направи за малкия и средния бизнес в България. Това разбира се никого не трябва да учудва. Всички политици по света говорят за това колко е важен малкия и средния бизнес, но обикновено се задоволяват само с приказки по въпроса. Така е в Америка, така е и в България, впрочем може би в България е по-зле, защото държавата напоследък се сдоби с лошия навик да не си плаща сметките на бизнеса, а малкия и средния са доста безпомощни в сравнение с държавата, ако тя реши да ги посмачка. Изобщо, ако си позволя да перифразирам Марк Твен, отношението към проблемите на малкия и среден бизнес е като отношението към времето - всички говорят за него, но никой не прави нищо, за да го оправи.

3. Образованието и медицинското обслужване в България имат сериозни проблеми. Не съм наясно дали тези проблеми са по-големи от проблемите в тези области в САЩ, но това което правеше впечатление през мандата на Борисов на външни наблюдатели като мен е определената нестабилност на ръководството от страна на правителството. Министрите на съответните министерства бяха сменяни на няколко пъти без забележими промени в политиката в тези области.

Разгоря се голям конфликт между БАН и правителството, където небезизвестният Дянков беше заявил например, че институтът по метеорология на БАН изобщо не е нужен, защото човек можел да научи за времето от CNN! Това го цитирам по памет, но за подобно изявление, ако го е направил, Борисов трябваше да уволни Дянков още тогава, защото то показва пълно безхаберие на Дянков по въпроси извън финансите! Работата е там, че CNN взимат информацията за времето от организации, подобни по функции на института по метеорология.

Безпокои ме намерението на много от политиците да разтурят медицинската каса или поне да позволят на хората алтернативни методи на осигуровка. Това естествено се пропагандира като средство за увеличаване на конкуренцията в областта на медицинското осигуряване. Подобни приказки са не само глупави, но и изключително опасни, защото медицинското осигуряване е една от човешките дейности, която не подлежи на конкурентна борба. Когато човек е болен, той няма възможност да търси най-изгодна сделка. Той търси единствената сделка, която ще го излекува! Тези политици, които пропагандират подобни безумни идеи трябва да се поинтересуват от състоянието на американското здравеопазване, за да разберат, ако изобщо имат капацитет за това, безумието на идеите си. Това което трябва да се направи е да се застави касата да работи по разумен и хуманен начин, а не да се разпиляват и без това малкото средства и да се слагат в ръцете на предприемачи, за които единствената цел е натрупване на печалби, а не лечение на хората! Очевидно ГЕРБ не постигна добър резултат в тази област, но тя за съжаление е една от най-сложните области за решаване при капитализма. Доказателство за това е, че всички системи на организация на медицинското осигуряване в развития свят в момента имат по-малки или по-големи финансови проблеми.

4. Правителството не направи нищо за борба с дребната и битовата престъпност. Ако някой обаче си мисли, че предишните правителства са били по-отговорни в тази област - дълбоко се лъже! За мен пример в това отношение е наследствената ни къща на село. Откакто е избухнала демокрацията в нашето село и изобщо по селата в България върлуват цигански банди, които грабят и разрушават абсолютно безнаказано всичко и хората не смеят да им кажат нищо! Майка ми, върлата комунистка, до сега е писала поне десетина писма до окръжни управители и министри на вътрешните работи по тези въпроси, но отговорите винаги са били почти едни и същи от всички правителства - учтиво измиване на ръцете от страна на съответната персона с обещания за ефективни мерки. Абсолютно несправедливи са обвиненията към Цветанов по тези въпроси, в смисъл, че той не е по-лош от останалите министри на вътрешните работи досега!

Въпросът с битовата престъпност по селата обаче е изключително важен, ако някое правителство желае да постави на крака българското земеделие, особено в областта на зеленчукопроизводството, овощарството и животновъдството. Тези отрасли на земеделието в условията на България могат да бъдат от ранга на малкия и средния бизнес, а те нямат средства сами да си осигурят необходимата безопасност от нашествията на циганските банди.

А сега да поговорим малко и за самите избори.

Цялата операция по свалянето на правителството на Борисов има характера на планирана по учебник на разузнавателните служби операция за компрометиране на едно нежелано правителство! Естествено възниква въпросът: "Кой е в състояние да планира и изпълни такава операция?". Всеки може да даде воля на въображението си по този въпрос, но за мен това е операция от ранга на тайните служби или на организираната престъпност или по-точно на мафията, но не на тази мафия в общ и неопределен аспект, а на конкретна високо организирана мафиотска структура. При това аз нямам предвид чуждестранни тайни служби или мафиотски структури, а по-скоро остатъците от някогашните тайни служби и свързаните с тях олигарси.

Борисов се опита да парира операцията в самия й зародиш, като подаде оставка щом започнаха демонстрациите срещу монополите. Кой знае защо никой досега не се замисли защо така наречените монополи изведнъж решиха да направят толкова "грешки" в сметките на хората точно когато до нормалните избори оставаха само няколко месеца?

Оставката на Борисов помогна само дотолкова, доколкото намали удара върху политическото реноме на ГЕРБ, но не можа да го отрази изцяло. Последваха компромат след компромат, като най-характерното за тези компромати бе, че техните жертви са само хора от ГЕРБ! По някаква причина злият гений, наречен Цветанов, се стремеше да компрометира само функционери на ГЕРБ! Излизаше, че всички други са невинни агънца.

Оказа се, че корупцията е едва ли не уникално явление за управлението на ГЕРБ и допреди него е била непозната за българската действителност! Подобен "нов грях" на българската политическа сцена се оказаха и подслушванията. Досега излиза, че нито едно правителство преди ГЕРБ не е подслушвало и едва ли не дори не е имало хабер, че такова нещо съществува и може да се прави и използва! Впрочем, искам само да вметна, че до навлизането на "умните мобилни телефони" в масова употреба, подслушването действително беше прерогатив само на властта, що се отнася до техническите възможности за реализацията му. С умните телефони обаче е елементарно да се подслушва всеки, който притежава такъв, без той дори да подозира за това. На практика, ако за някой през последните месеци не е излязъл компромат, трябва преди всичко да се разбере дали има "умен телефон" и ако има такъв дали няма обичай да го изключва когато има нещо важно да говори или да върши, включително и да ходи до тоалетната!?!

На бял свят се появи очевидно плиткоумната теория, че в ГЕРБ има вътрешна борба, поради което те се компрометират един друг или по-точно Цветанов компрометира Борисов и очевидно себе си без да се интересува за такива естествени човешки качества като чувство за самосъхранение! Вместо да почака ГЕРБ да спечели изборите, пък тогава да си разчистват сметките, Цветанов реши да направи това преди изборите, за да попречи на ГЕРБ да ги спечели!?!

За всеки случай, да не би случайно все пак ГЕРБ да спечели, злите духове складираха и 350 000 бюлетини, които поредният "честен" българин разкри и съобщи на органите в "деня на размисъл", което между другото е вероятно нарушение на закона от няколко гледни точки. В тази връзка искам да споделя какво ми каза една позната, когато и се обадих по телефона на 11 май. Срещнал я на улицата, да речем бай Минчо, и първите му думи били: "ГЕРБ е капут! Открили са в печатницата им в Костинброд 350 000 бюлетини, приготвени за фалшифициране на изборите!" Та ето ефекта от така наречения "ден за размисъл", реализиран по сценария на "борците срещу корупцията и беззаконията на ГЕРБ"!

Във войната срещу ГЕРБ взеха активно участие и Средствата за Масова Дезинформация (СМД), които първоначално бяха обявени от БСП, че са в "джоба на Борисов". Фактът, че СМД излязоха на предния фронт в Борбата за оплюване на ГЕРБ и неговите ръководители ме кара да мисля, че вероятно в основата на операцията срещу ГЕРБ са преди всичко така наречените олигарси, които между другото владеят практически изцяло официалните СМД. Това навежда на мисълта, че БСП е по скоро оръдие в ръцете на организаторите на операцията, като самият Станишев е активен слуга на тези организатори. Защо олигарсите решиха да свалят ГЕРБ не е много ясно, но ми се струва, че те се опасяваха от една сериозна победа на Борисов, която можеше да му послужи изцяло да излезе от техния контрол и да прокарва политика, която той намира за добра без да се интересува от техните интереси. Мислещите българи би трябвало да си зададат въпроса: "Защо Делян Пеевски и другите около него са толкова против ГЕРБ и за БСП, ДПС и други подобни?" Ако някой си мисли, че те са за повишаване на минималната заплата, за увеличаване на пенсиите, за подобряване на медицинското осигуряване и т.н. дълбоко се лъже. Те по принцип са против тези неща, защото всяко положително решение в тези и други области е удар по техните печалби и за тях обикновените българи са материал, от който трябва да се изстискат колкото може по-големи печалби и да им се даде колкото може по-малко!

Какво ще стане след изборите?

Преди всичко е удивително, че въпреки организираната тотална война срещу ГЕРБ и неговото ръководство, партията все пак успя да събере най-много гласове и да се класира на първо място! Естествен е въпросът: "Колко още депутата щеше да има ГЕРБ, ако не се беше случило като минимум последното "разкритие" на злодеянията на тази партия?". Друг въпрос е: "Защо след толкова "престъпно" и "противонародно" управление, голяма част от народа продължава да оказва доверие на Бойко Борисов?". Според мен причината е, че обикновените българи видяха в лицето на Бойко Борисов един от малкото политици, които не се възползваха от властта си за да се обогатят! Тъй като подобно поведение е рядкост в България от много години, да не кажем от преди избухването на демокрацията, то обикновените българи виждат в Бойко Борисов един човек като тях и това ги кара да му се доверяват, особено когато имащите се опитват да го ликвидират политически.

Очевидно ГЕРБ ще срещне непреодолима съпротива да състави правителство и да управлява. Откровено казано, ако враговете на партията искат да я ликвидират, то те би трябвало да й позволят да започне да управлява, след което в удобен момент да я провалят. Мисля си обаче, че това би било прекалено далновидно от тяхна страна и по тази причина ГЕРБ трябва да се опита да предложи разумен и компетентен кабинет, но да направи така, че той да не бъде приет от Народното събрание. След това, ГЕРБ трябва да остави БСП да се опита да направи правителство и да бъде поне за известно време една лоялна опозиция.

Ако БСП бъде оставена да направи правителство с останалите партии, като минимум с тяхното мълчаливо съгласие, и успее, то тя трябва да бъде оставена да поуправлява известно време. Рецесията далеч не е свършила и всяка партия, която се опита да управлява през тази година, най-вероятно ще загуби подкрепата, която е имала досега, освен ако не е прекалено умна и ловка. БСП определено не е такава партия и затова опитът и да управлява, дори със правителство, което те ще нарекат програмно, експертно или нещо подобно, ако не им бъде позволено да се дистанцират от непопулярните мерки, които такова правителство неизбежно ще трябва да предприеме, ще означава постепенен залез за БСП в сегашната му инкарнация!

Трябва да подчертая, че БСП по недоразумение се счита лява партия. Тя не е нито лява, нито социалистическа, нито дори социал-демократическа, а е просто едно от пипалата на олигархията в България и нищо повече.

Тези избори удариха и последните пирони в ковчега на така наречената десница в България. По принцип десниците във всички страни на капитализма са партии на олигархиите в тези страни. В България обаче така наречената десница (СДС, ДСБ и други подобни) се представяха като партии на ... демокрацията! Това е разбира се поредното българско недоразумение, защото днес в страните на капитализма демокрацията съществува само като прикритие на управлението на плутократите, а какво е отношението на досегашната десница към плутократите не ми е ясно, защото техните представители очевидно са партии като БСП и ДПС. Вероятно по причина на това, че българската десница реално не представяше олигарсите, те загинаха бавно и мъчително в продължение на повече от 20 години.

Дилетант

Няма коментари:

Публикуване на коментар