понеделник, 25 ноември 2013 г.

Срамът на американското здравеопазване

На 18 ноември 2013 година "Ню Йорк Таймс" публикува статия под горното заглавие, в която накратко се изброяват резултатите от едно проучване на "Commonwealth Fund". Те показват защо е необходима реформата на здравеопазването в САЩ, приета от Конгреса преди две години. Резултатите от проучването демонстрират, че по всички показатели – цена, достъп и удобство на обслужването – системата на здравно застраховане, която функционира в страната, осигурява далеч по-лошо обслужване в сферата на здравеопазването за американците в сравнение с други десет развити държави, приели преди десетилетия универсална или почти универсална система на здравеопазване.

Проучването включва 20 000 души от САЩ, Австралия, Канада, Франция, Германия, Холандия, Нова Зеландия, Норвегия, Швеция, Швейцария и Великобритания. Резултатите показват, че както по разходи на глава от населението, така и като процент от националния доход, САЩ харчат два пъти повече за здравеопазване (18% от националния доход срещу по-малко от 10% за останалите държави), като при това резултатите са далеч под тези, достигнати в останалите страни.

Така например, тридесет и седем процента от американците не са получили през миналата година необходимото лечение (лекарства или процедури) срещу 4 процента във Великобритания и 6 процента в Швеция. Причините са: липса на застраховка, висока цена на лекарствата или лечебните процедури. Близо една четвърт от американците не са в състояние да си платят за медицински грижи срещу 13 процента във Франция и 7 процента в пет други страни от тези, участвали в проучването. Даже тези американци, които притежават здравна осигуровка, често са принудени да не взимат необходимите лекарства или да не прилагат необходимите медицински процедури поради високи цени на лекарствата и процедурите, за които трябва да доплатят към осигуровките си. Това показва неадекватността на много от застрахователните полици, които предлагат застрахователните компании в САЩ.

Сложността на американската застрахователна система представлява голям проблем за потребителите ѝ. Тридесет и два процента от хората притежаващи осигуровки прекарват значително време в "документална борба" със застрахователните компании в оспорване на откази за медицински грижи или компенсация за вече ползвани услуги. Основната причина за личен банкрут в САЩ са непосилни медицински разходи при сериозни заболявания, които напълно ликвидират спестяванията на хората буквално за месеци.

Така нареченият "Affordable Care Act" (ACA) има за цел да обезпечи с медицински застраховки милиони граждани на САЩ, които понастоящем не са в състояние да си купят застраховки от застрахователните компании. Освен това ACA трябва да обезпечи минимално покритие за редица базови медицински грижи, да премахне ограниченията за "съществуващи медицински проблеми", които изобщо лишават много граждани от възможността да си купят застраховки и да премахне тавана на медицински разходи от един милион долара, който съществува понастоящем и над който застрахованите губят застраховките си. В този случай хората трябва да заплащат лечението си със собствени средства, като в резултат на това са принудени да обявят личен банкрут след изчерпване на спестявания и имоти, ако имат такива.

Според решението на Конгреса, ACA трябва да влезе в сила от 2014 година. До началото на октомври 2013 година отделните щати трябваше да подготвят в интернет страници, в които гражданите да могат да изберат застрахователни полици, които отговарят на изискванията на ACA. За тези щати, които не желаят да участват в ACA със свои сайтове в интернет, Федералното правителство трябваше да подготви федерален сайт. Оказа се обаче, че Федералният сайт не беше готов овреме и опитите на хората да се регистрират в него доведоха до сривове в системата и на практика се оказа, че Федералният сайт е пълен провал! (Повече от 600 хардуерни и софтуерни проблеми, неотстранени до 1 октомври!) Това предизвика неизпълнение на сроковете за регистриране на желаещите, което пък от своя страна налага отлагане на сроковете за стартиране на влизането в сила на ACA. Освен това Обама беше обещал, че никой, който харесва своята застрахователна полица няма да бъде принуден да купува друга. Редица съществуващи полици обаче не отговарят на минималните изисквания на ACA, поради което застрахователните компании са принудени да ги анулират и по този начин да заставят хората да си купуват други, често по-скъпи, полици. С други думи се оказа, че Обама не може да спази обещанието си към тези, които харесват застраховките, притежавани до влизането на ACA в сила!

Тези неудачи на Федералното правителство и лично на Обама наляха масло в огъня на противниците на ACA, които са главно от Републиканската партия. В Конгреса републиканците поведоха упорита и безкомпромисна борба за отменяне на ACA, което би довело до пълен провал на Обама и неговата администрация. Това безусловно е главната цел на републиканците. Те разчитат, че един такъв провал ще им помогне да укрепят мнозинството си в Камарата на представителите и дори да получат мнозинство в Сената на изборите през 2014 година. Наскоро стана известен един меморандум до представителите на Републиканската партия в Конгреса, съдържащ инструкции как да провеждат агитацията на партията срещу ACA. Препоръчва се да се обръща особено внимание на следните неща:

1. "Заради Obamacare (така републиканците наричат ACA) аз загубих застраховката, която харесвах!"

2. "Obamacare увеличава цената на застраховките!"

3. "Страниците в интернет за регистриране за ACA крият рискове за кражба на лични данни!"

По всеобщо мнение ACA има редица недостатъци, като например:

1. Гражданите с доходи над 50-60 хиляди долара ще трябва да плащат повече за медицинска застраховка отколкото са плащали досега. Тези обаче, които са с по-ниски доходи, ще плащат значително по-малко, а това на практика са болшинството от тези, които не могат да си позволят сега да си купят застраховки. Причината за последното е, че държавата ще финансира част от плащанията на бедните слоеве на населението при закупуване на застрахователни полици. Това обяснява до голяма степен съпротивата на средната класа срещу ACA, тъй като тя счита, че директно или индиректно тя ще поеме разноските по осигуряването на по-бедните слоеве от населението.

2. Счита се, че близо 30 милиона американци все още няма да могат да си позволят да си купят медицински застраховки поради високите им цени и по тази причина ще трябва да плащат наказателен данък, тъй като застраховането според ACA става задължително.

3. ACA на практика ще запази печалбите на застрахователните компании, а в някои случаи може дори да спомогне за тяхното повишаване. Това обяснява подкрепата на застрахователните компании за реформата. Причината за това е, че ACA задължава американците да си купуват застраховки, т. е. актът осигурява милиони нови потребители на продуктите на застрахователните компании. През 2012 година шефовете на шестте най-големи медицински застрахователни компании са получили 83.3 милиона долара компенсации и в допълнение на това още много други материални облаги. Очакванията им са, че и в бъдеще компенсациите им ще нарастват.

4. Голяма част от американците ще продължават да получават медицинското си осигуряване чрез компаниите, за които работят. Това означава, че при загуба на работата си те губят и осигуровката си, а ако загубят доходите си, ще загубят и възможността да си купят друга осигуровка на пазара на ACA.

5. Застрахователните полици като правило предлагат ограничена мрежа от лекари и медицински заведения, с които съответните застрахователни компании са сключили договори за услуги. Това ограничава кръга на компетентните услуги за потребителите и те трябва да търсят лечение, когато това се налага, извън мрежата за своя сметка.

6. ACA не предвижда контрол върху нарастването на цените на медицинските услуги и лекарствата, което до сега изпреварва значително темповете на инфлацията в САЩ. Федералното правителство продължава да няма право да преговаря с производителите на лекарства за по-ниски цени при закупуване на лекарствата на едро.

7. Освен застрахователните вноски, които в редица случаи за семейство достигат до 20 000 долара годишно, хората трябва да плащат допълнително за всеки преглед и медицинска манипулация или тестове, като тези суми достигат до няколко хиляди долара годишно преди застрахователите да започнат да поемат разходите изцяло.

Основният проблем е, че сегашната система на здравеопазване е базирана на идеята пазарът да оптимизира медицинските услуги както по цена, така и по качество. Подобно твърдение по никакъв начин не отговаря на фактите от реалния живот, но това е един от митовете, с които Америка живее. Всъщност управляващата олигархия се стреми с всички сили и възможности да поддържа този мит в умовете на хората. Разбира се компенсациите на "вождовете" на застрахователната индустрия са достатъчно убедителни за тях, за да ги стимулират с всички сили и средства да поддържат мита за всемогъществото на пазара и конкуренцията при оптимизиране на здравеопазването. Нищо че Америка харчи пропорционално два пъти повече ресурси за постигане на далеч по-ниски резултати в здравеопазването от другите развити държави.

Идеите за всеобщо здравеопазване, базирано на "single payer" в лицето на държавата, която да събира средствата чрез данъци специфично ориентирани към здравеопазването все пак полека-лека намират почва и в дебелите глави на обикновените американци. На практика в САЩ вече съществува система, базирана на тези принципи – т. нар. medicare, която осигурява здравеопазването на пенсионерите и инвалидите. Тя е далеч по-ефективна от гледна точка на административните разходи на застрахователните компании и в същото време осигурява отлично ниво на услугите. Най-просто вероятно щеше да бъде да се започне постепенно разширение на medicare чрез постепенно намаляване на възрастта, на която гражданите да могат да се включват в системата (сега тази възраст е 65 години). Вместо това, по чисто идеологически съображения, се отиде до създаването на една изключително тромава и вероятно неефективна система. Да се надяваме, че следващата стъпка ще бъде разширяването на medicare, което постепенно ще изтласка застрахователните компании от тази линия на бизнеса.

Дилетант

Няма коментари:

Публикуване на коментар