понеделник, 19 март 2012 г.
Трагедията на Гърция
Трагедията на Гърция се състои в противоречието между забележителния ѝ принос в античната история на човечеството и по-специално на приноса ѝ в историята на Западната цивилизация, в сравнение с незабележителния ѝ принос в близката история на Запада.
Ще се опитам да обясня какво имам предвид.
Образованите хора на Запад се отнасят с дълбоко почитание и дори преклонение пред приноса на Древна Гърция към западната цивилизация. Древна Гърция за тях е родината на Демокрацията, философията, съвременния научен подход и т. н. и т. н. На практика древният Рим възприема много от ценностите, саздадени от древните гърци, добавяйки своя принос главно в областта на държавното устройство и военното дело, като по този начин служи до голяма степен само като конвейер към бъдещето на основните достижения цивилизацията на Древна Гърция.
Преклонението на Запада пред Древна Гърция е толкова безапелационно, че той почти автоматично присвоява таланта и гениалността на древните елини върху съвременните обитатели на тези земи!
Имам чувството, че за отците на Европейският съюз, приемането на Гърция е било преди всичко въпрос на чест за съюза, а не внимателно и разумно обмислен държавнически ход. Иначе е трудно да се обясни как една страна известна от десетилетия с дефицити и девалвации се приема в Европейския съюз, а след това и в системата на общата валута без елементарен контрол от бдящите политици, които с такова настървение и внимание (искам да подчертая с пълно основание) следят всяка стъпка на останалите Балкански държави от Евросъюза.
Самите гърци, пък от своя страна, имат самочувствие далеч надвишаващо реалните им качества и преди всичко ниво на развитие на сегашната Гърция! Създава се впечатлението, че жителите на тези земи изглежда все още смятат, че Европа и Западната цивилизация им дължат нещо за приносът на древните обитатели на тези земи в съкровищницата на човечеството! Иначе как да си обясним, че една страна се смята за развита, при положение, че има само 2-3 индустрии: корабоплаване, туризъм и банково дело (ако можем да считаме последното за индустрия).
През 2012-13 година се очаква държавният дълг на Гърция да достигне над 360 милиарда евро или близо 180% от националния доход, като при това 70% от дълга е към външни инвеститори!
Някои хора, включително и в самата Гърция, обвиняват за огромните дългове Западните банки и по-специално Goldman Sachs, които са съдействали на "леви" и "десни" правителства да манипулират с измамна цел националните си показатели. Ако си спомним добрата българска поговорка "Лудият изяда и 2 баници, но по-луд е който му ги дава!", то тези обвинения са напълно справедливи, но какво да кажем за морала на националните политици на Гърция и дори на гърците като народ, които търсят вината за сегашното си безнадежно положение само в другите, но както изглежда не и в себе си?
Ако бях грък, бих се чувствал много притеснен от перспективата на Гърция!
Очевидно магията на Древна Елада вече принадлежи само на древните елини. Вероятно отношението на политиците в Съюза в бъдеще към Гърция няма много да се отличава от отношението им към останалите балкански държави, а това ще означава контрол на всяка крачка.
Фактът, че инвестиралите в гръцки държавни бондове ще трябва да приемат определен процент загуби и разсрочка на останалите дългове в никакъв случай няма да съдейства за бъдещите инвестиции в Гърция. Освен това драстичното намаление на доходите на населението ще доведе до драстично спадане на Националния продукт на Гърция, и понеже в съвременния свят около 70% от националния продукт се пада на консумацията, то съотношението "дълг / национален продукт" ще се влоши сериозно преди да започне да се подобрява, което също няма да прави Гърция привлекателна за външни инвестиции.
На практика излизането на Гърция от еврото и драстична девалвация на новата ѝ валута е единственият изход за страната. Имам сериозни подозрения, че политиците в Съюза се опитват да спечелят време за банките, за да се "отвържат" от голяма част от гръцките си бондове, като ги "овесят" на врата на европейските и американски данъкоплатци, след което, под предлог, че не устоява на обещанията си, Гърция ще баде принудена да напусне еврото.
Дилетант
март 2012
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Драги Тед,
ОтговорИзтриванеМного харесвам коментарите ти по наболели световни проблеми. Написани са на много хубав публицистичен стил, интересно и увлекателно. Благодаря.