сряда, 23 май 2012 г.

Срещата на НАТО в Чикаго


23 Май 2012

Тези дни в Чикаго - САЩ се проведе поредната среща на НАТО. Като идея тя изглежда е посветена почти изцяло на войната в Афганистан, макар че човек никога не може да е сигурен какво точно се обсъжда на подобни срещи.

Както изглежда, на срещата е било оповестено например, че първият етап от Противоракетната защита на НАТО в Европа е влязъл в действие. Тук е момента да изразя щастието си, че България е вече напълно защитена от атака с балистични ракети! Тази новина ни оповести външният министър Николай Младенов, без да уточнява кой точно е заплашвал България с подобно нападение? Трябва да призная, че винаги съм се чудел, поне през последните 65 години, защо като че ли има изискване външните министри на България да не превишават по интелигентност най-умните видове папагали! Единственото ми обяснение е, че на един външен министър на България през последните 65 години (за преди това не знам) никога не е било необходимо да говори нищо повече от това да повтаря, каквото са му казали господарите!

Любопитен е освен това и захласа на българските средства за масова информация от факта, че президентът Обама е казал на нашия президент, вероятно когато го е срещнал в коридора, "You are doing great!" Изглежда нашите СМИ не знаят, че американците, когато се срещат, си казват в знак на любезност, че всичко е "great", независимо дали те са дълбоко потънали в л***а или не! Надявам се, че поне Плевнелиев, когото много уважавам, не си мисли, че България наистина "is doing great". Може би се справяме криво-ляво, но чак пък прекрасно!?!

Друг въпрос, който изглежда е бил обсъждан на срещата, е финансовият. По-точно желанието на САЩ да "поизтупа" джобовете на европейските си партньори! Работата е там, че докато САЩ харчат близо 7% от Националния си продукт за военни цели, то европейските им съюзници се задоволяват с по 3-4  процента, а някои от тях, например такива като България, не си правят труд да харчат даже и толкова. Последната "хуманитарна" мисия на НАТО в Либия показа нагледно, че без чичо Сам военната техника на партньорите от НАТО е далеч от икономическия им потенциал, да не кажем неадекватна. Говори се за контрол на НАТО над бъдещата ПРО, за получаване от НАТО на безпилотни средства за глобален контрол и т. н., Подозирам, че зад подобен езоповски език се крие искане на САЩ за увеличаване на финансовото участие на европейските партньори в технологичното преоборудване на Съюза с цел разтоварване на чичо Сам от непосилното икономическо бреме на световното военно господство.

И накрая да обсъдим и въпроса за войната в Афганистан.

Както вече писах в един от предишните блогове, Обама и Карзай подписаха договор, регламентиращ изтеглянето на войските на САЩ и НАТО от Афганистан. В този блог изчислих, че поддръжката на 352 000 афгански сили за сигурност: армия, полиция и специални части, ще струва минимум 4.3 милиарда долара на година. Оказа се, че съм я карал малко ефтино и сумата за такова количество сили за сигурност, според специалистите от Пентагона, е над 7 милиарда долара на година, но тъй като това изглежда се е видяло много даже на Пентагона, броят на силите за сигурност е намален на близо 250 000 души, при което сумата в крайна сметка е към 4.1 милиарда долара. От тях се очаква Афганистан да плати... 500 000 долара (това число видях на няколко места, но въпреки всичко мисля, че на всички места липсват 3 нули в края, тъй като половин милион долара е просто несериозно). От сумата 4.1 милиарда САЩ са готови да поемат 2.3 милиарда, а за останалите се търсят желаещи! Такива икономически гиганти като Великобритания, Франция, Италия и Австралия обещават от порядъка на 100 до 150 милиона всяка. Очевидно нашите арабски приятели от Персийския залив също ще се бръкнат по-дълбоко в джобовете и сумата ще бъде намерена. Обещава се и България да внесе своя скромен дял в защитата на Афганистан, макар че нашите ръководители срамежливо мълчат по този въпрос. Все още обаче не се говори конкретно колко ще струват така наречените съветници, които би трябвало да бъдат към 20-30 хиляди. По моите сметки в предишния блог и за тях ще са необходими към 4-5 милиарда долара, които за сега не се оповестява кой ще плати или по-точно кой ще плаща всяка година?

Сериозен проблем е и желанието на някои от по-съществените съюзници във войната в Афганистан да се оттеглят колкото се може по-скоро от блатото, в което тази война се превърна. Новият президент на Франция иска да изтегли всички войски още тази година, други пък искат да приключат участието си най-късно до средата на 2013 година и не е ясно кой ще остане през 2014 година, в края на която ще трябва да се изтеглят всички войски, т. е. тези, които не са преименувани на съветници и преподаватели.

Големи проблеми НАТО и САЩ имат и с Пакистан. След инцидента, при който бяха убити 24 пакистански войници, и отказа на САЩ да се извинят безусловно за този инцидент, Пакистан забрани прекарването на снабдителни конвои за войските в Афганистан. Слава Богу, че Русия е готова да осигури и осигурява достъп за снабдяване на силите в Афганистан, защото иначе НАТО трябваше да си пробива път през Пакистан с бой! Очакваше се в Чикаго да се обяви, че всички проблеми с Пакистан са уредени, но явно хората не са сколасали и Обама дори не е водил разговори с президента на Пакистан, който също присъства на срещата, а само е разменил няколко любезни думи с него. Считаше се, че не е уговорена само таксата, която НАТО ще плаща за всеки камион, минаващ през Пакистан. Твърди се, че пакистанците искат да повишат тази такса от 250 долара на 5000 долара, но или НАТО не е съгласно да плаща толкова много, или има и други нерешени проблеми.

В края искам да отбележа, че никой не бива да си мисли, че САЩ има намерение да напусне Афганистан! Просто се прави опит да се намали цената на стратегическия обръч, който се изгражда около Китай, а до известна степен и около Русия. За съжаление на стратезите от Пентагона обаче след няколко години ще трябва да се търсят други пътища за осигуряване на този обръч, защото талибаните няма да мирясат, докато не изгонят всички "неверници" от земята си! В Афганистан има поговорка, че "Афганецът може да бъде нает, но не и да бъде купен!" Наемът за поддържането на 20-30 милиона афганци е доста висок и никой не знае докъде ще се повишава, а САЩ трудно може да си позволи прекалено висок наем, ако изобщо е възможно да се стигне до някакво съглашение по този въпрос с фанатично религиозните талибани.

Дилетант

Няма коментари:

Публикуване на коментар