Днес (8 октомври 2012) четох една интересна статия в "New York Times" от Charles Duhigg и Steve Lohr за патентите в софтуера или, както го наричахме едно време, "Програмно осигуряване" (ПО). Във връзка с тази статия си спомних един мой разговор със Стоян Марков, който се състоя някъде в началото на 80-те години.
Аз бях тръгнал от ЦИИТ за някакво съвещание в ЦИНТИ по въпросите на патентоването на програмното осигуряване. На изхода се видяхме със Стоян Марков и той, като разбра накъде съм тръгнал, предложи да ме откара с колата си. По пътя стана дума за позицията на Пета дирекция по въпроса за патентоването на ПО и като разбра, че аз съм привърженик на патентоването, Стоян започна да ми доказва, че това са глупости и неизбежно ще доведе до извращения, да не говорим, че за характера на дейността на Пета дирекция на ЦИИТ по онова време патентоването беше последното нещо, за което трябваше да се борим. Безусловно в думите на Стоян имаше голяма доза истина, особено що се отнася до ползата на ЦИИТ от патентоването на ПО, но аз застъпвах тезата, че ние няма вечно да копираме и един ден за нас ще е важно да имаме някаква защита от кражби на интелектуална собственост.
Трябва да отбележа, че по онова време броят на патентите за ПО на Запад се брояха на пръстите на едната ръка и практически всички бяха в процес на съдопроизводство.
От известно време, четейки статии за съдебни спорове между компютърни фирми, аз се удивлявам на нещата, които се патентоват и за които фирмите се съдят! Не можех да проумея, как е възможно да се патентоват неща като: "One click sale", "Universal search box", "Квадратна иконка със закръглени ъгли" и т. п. Оказва се, че когато преди десетина години аз си бях написал една програма на С++, която правеше търсене в 3-4 "Search engines", и други източници на информация, със следващо допълнително отсяване на първите "х" избрани от всяка система документи, то аз съм си открил без да подозирам "Universal search box", който Apple по-късно бил патентовал!?!
В статията се описва историята на компанията Vlingo, която има голям принос в разработката на софтуера, стоящ зад Siri на iPhones на Apple. Когато господин Филипс, собственикът на Vlingo, се кани през 2008 година да разшири полето на разработките си в областта на разпознаването на говор, тъй като големите производители на мобилни телефони са проявили интерес към технологията на фирмата му, му се обажда Шефа на Nuance, господин Ричи, който му казва, че трябва да си продаде фирмата на Nuance, защото те имат патенти в неговата област и няма да му позволят да си развива технологията. Филипс отказва да продаде Vlingo и Nuance, която е значително по-голяма, скоро подава шест иска срещу Vlingo за нарушаване на патенти. След 2-3 години и 3 милиона долара, похарчени по съдилища, Филипс спечелва първото дело, но няма пари да продължи и продава фирмата си на Nuance.
Много фирми и разработчици на ПО, често стават жертви на невероятни патенти, които на практика са патенти за концепции, а не за конкретни реализации. В тази връзка си спомних, за един от доводите на Стоян, че ако се разрешат патенти на ПО, то ще е все едно да се разреши да се патентова таблицата за умножение!
Оказва се, че досега индустрията за разработка и производство на "smart" телефони е похарчила 20 милиарда долара за съдебни процеси във връзка с патенти за ПО и за закупуване на патенти в тази област. Тази сума е 8 пъти по-голяма от сумата, изразходвана за ровъра, изпратен на Марс!?!
Тактиката на фирмите много често се свежда до последователни заявки за патент на едно и също нещо, като при всеки отказ, те променят някоя и друга дума и отново подават заявката. Друг интересен подход е подаването на няколко заявки за едно и също нещо с малки разлики в текста, с надежда, че заявките ще попаднат при различни екзаминатори и все някой от тях ще одобри патента!
В момента Apple са завели съдебни искове срещу Motorola, HTC и Samsung, които заедно държат повече от половината от световното производство на smart телефони! Като си помисля само колко адвокатски интелект ще бъде заплатен, за да се докаже, че "Квадратната иконка със заоблени ъгли" е разработена например първо от фирмата А, а не от фирмата Б, направо ми се плаче! А при това за всичко си плащаме ние, потребителите!
Очевидно, настоящата патентна система, създадена през десетилетията за целите на разработката на машини се оказва доста неудачна за целите на защитата на ПО. За съжаление изглежда нещо подобно ще се окаже и за патентоването в областта на генното инженерство, където вече съществуват патенти, които "защищават" интелектуалната собственост за открития на гени, които изпълняват едни или други функции в организмите. Това позволява на компаниите, собственици на патенти, да разработват едни или други методи на диагностика, а по-късно ще се стигне и до лечение, блокирайки опитите на други фирми да открият алтернативни методи, базиращи се на функциите на вече патентованите гени. При това самите гени ги е направила природата, а не фирмите, които смятат да ги "издоят" максимално.
Бедата е, че за сега няма никакъв шанс да се промени патентната система така, че да отрази концептуално новите области на човешка дейност и индустриално приложение на тази дейност.
Дилетант
Няма коментари:
Публикуване на коментар