сряда, 18 април 2012 г.

Дилемата относно Иран


17 Април 2012

Миналата събота в Истамбул се състоя еднодневно съвещание на така наречената "Група 5+1" с представители на Иран. Групата се състои от петте постоянни члена на Съвета за сигурност на ООН (Англия, Китай, Франция, Русия и САЩ) плюс Германия. Предметът на срещата беше ядрената програма на Иран. Срещата продължи само един ден и следващата ще се състои на 23 май в Багдад.

След срещата премиерът на Израел Натаняху прокоментира с отвращение, че Иран е получил възможност "още 5 седмици да обогатява уран без никакви ограничения"!

От друга страна Катрин Аштън - външен министър на ЕС - заяви, че Западът е потвърдил,  че Иран, като участник в Договора за неразпространение на ядреното оръжие, има право на програма в областта на използването на ядрената енергия за мирни цели.

Очевидно, че за Израел, чиято цел е ядреното кастриране на Иран, подобни отлагания и заявления са най-малкото неприемливи. На следващия ден след срещата Израелската телевизия е имала предавания за възможностите за атака на ядрените обекти в Иран, ако в най-скоро време не се стигне до съглашение за ликвидиране на ядрената му програма.

По мнението на болшинството военни специалисти атака на Израел срещу ядрените обекти на Иран няма шансове за успех без участието на САЩ. Проблемът е, че за разлика от атаките срещу Ирак (през 1981 година) и срещу Сирия (през 2007 година), където израелската авиация имаше да атакува само по един обект, Иранската ядрена програма има много обекти, разпръснати из цялата страна. Всички те са сериозно защитени, както с противосамолетна защита, така и физически (някои са дълбоко под земята в трудни за атака планински райони). Освен това Иран е доста по-голяма държава от Ирак и Сирия и се намира по-далече от Израел, отколкото двата предишни обекта на атака. Загубата на самолети и пилоти е неизбежна, а атаката ще обедини иранския народ около правителството и най-вероятно ще го накара твърдо да поеме курс към ядрено въоръжаване. При това атаката само ще забави прогреса на иранската ядрена програма и в никакъв случай няма да я ликвидира.

Американските военни са против атака срещу Иран, защото - както последните военни атаки показаха - последствията са непредвидими, дори нещо повече, това, което може да се предвиди, е ужасно и неприемливо, както за САЩ, така и за Запада като цяло.

Ако във войните срещу Афганистан и Ирак се очакваше бърза победа на фронта и тези очаквания се оправдаеха, то срещу Иран не се очаква бърза военна победа. Вероятността Иран да премълчи атака срещу многобройни обекти с неизбежните загуби, както на мирно население, така и на научен, индустриален и военен потенциал, е нищожна, да не кажем нулева. Подобно "премълчаване" би означавало падане на режима и дори идването на власт на военна диктатура. Освен това Иран има голям избор от обекти за атака, както около себе си, така и чак до територията на Израел.

1. Самият факт на атаката ще предизвика грандиозно покачване на цените на петрола, без дори да говорим за "запушването" на изхода от Персийския залив.

2. Дори САЩ да обявят, че те нямат нищо общо с атаката, базите в Афганистан, Кувейт, Бахрейн и по други места в околността, както и Американската военна флота в Персийския залив и в близките води на Индийския океан, безусловно ще се считат за законни цели и могат да бъдат атакувани по най-различни начини.

3. Центровете за добив на петрол в целия Персийски залив са легитимни цели, защото страните, в които те са разположени, не скриват враждебното си отношение към Иран.

4. Самият Израел ще бъде подложен на опасност от атака, както от Иран, така и от територията на Ливан, Сирия и може би Газа.

Очевидно войната срещу Иран не е приемлива за никого, дори и за Израел, макар че за някои месиански секти и среди в Израел и САЩ трудно може да се говори от гледна точка на разумната оценка на обстоятелствата и последствията на една нова война в Близкия и Средния Изток.

Нека тогава разгледаме какви са разумните алтернативи.

От страна на Иран:

1. Потвърждаване, че Фатвата на Аятолах Хумейни за това, че разработката на ядрено оръжие и използването му е грях, и че е недопустимо от гледна точка на Исляма, е все още валидна.

2. Иран ще задържи само тези количества обогатен до 20% уран, колкото са необходими за медицинските и научните му програми и излишъците ще предаде на съхранение извън страната.

3. Иран се задължава да прекрати обогатяването на уран до 20% и нагоре, като има право да обогатява уран за целите на енергетиката си.

4. Иран ще отговори удовлетворително на всички неизяснени въпроси на Международната агенция за атомна анергия (МААЕ).

5. Иран ще обеспечи пълна прозрачност на ядрената си програма под наблюдението на МААЕ.

От страна на САЩ:

1. Спиране на мерките за финансова блокада на Иран.

2. Прекратяване на опитите за блокиране на износа на нефт от Иран.

3. Постепенно ликвидиране на различните видове ембарго, наложени на Иран.

4. Официално признаване от страна на САЩ и Запада на ядрената програма на Иран за законна.

Дали нещо от изброеното по-горе ще бъде възприето на следващата среща, или на срещи след нея, ще видим, но като се имат предвид предстоящите избори в САЩ, то няма много време за мислене.

Много е вероятно изброените по-горе точки на отстъпки от страна на Иран да са неприемливи за Израел. Причината е, че Израел иска пълно прекратяване и разтуряне на ядрената програма на Иран, защото, дори и ако се приемат изброените по-горе ограничения, Иран ще продължи да натрупва опит в областта на ядрената наука и технология. По мнението на Израел, рано или късно Иран ще се възползва от намалената бдителност на световните организации и ще обедини за кратко време достиженията си в успешно усилие за създаване на ядрено оръжие.

Въпросът е дали Израел блъфира и дали Иран ще се поддаде на натиска?

Ако Иран не отстъпи или дори ако отстъпи приемайки нещо подобно на това, което беше изброено по-горе, то Израел ще продължи натиска си над САЩ и Обама за военна атака срещу Иран. Тогава Обама ще бъде изправен пред сериозната дилема: или да подкрепи Израел в такава атака и да си осигури следващ президентски мандат, или да не подкрепи военна авантюра срещу Иран и да настрои срещу себе си израелското лоби в САЩ и... евентуално да загуби изборите.

Дилетант

Няма коментари:

Публикуване на коментар