понеделник, 27 април 2026 г.

Луд ли е императорът или се прави на луд?

Това е въпросът, който все по-често и по-често се обсъжда от политическите наблюдатели в света. Причината за това е поведението на президента Тръмп, което се наблюдава в писанията му в неговата социална мрежа, в изказванията му в интервюта и в други публични изяви.

Общо взето по отношението си към изявите на Тръмп, политическите наблюдатели може да се класифицират в три групи:

Първата група се държи, като че ли нищо особено не се случва и базарните изказвания на Тръмп просто се отминават без да им се обръща внимание, като че ли става дума за нормални "учтиви" - може би малко по-солени и пиперливи - квалификации, но квалификации, които "обогатяват речта и подчертават сериозността на обстановката"!

Според втората група наблюдатели става дума за гениална стратегия и тактика, целяща да накара противника да се съмнява, че "императорът може би е луд" и те трябва да се съобразяват с поведението си предвид военната и икономическа мощ на САЩ!

Третата група направо си смятат, че в случая имаме налице начален стадии на бързо развиваща се старческа деменция, която даже квалифицират като "prefrontal lob dementia", която се характеризира с това, че филтрите на социално поведение постепенно престават да функционират! Друга характерна проява на този вид деменция е засилен стремеж към "confabulation", което ще рече "склонност към съчиняване на – често невероятни и дори фрапантни – наративи"!

Аз отдавна съм се присъединил към третата група, като смятам, че в случая става дума за огромен политически проблем, който може да се превърне в световна човешка трагедия!

В подкрепа на възгледа, че Тръмп има сериозен психиатричен проблем, а покрай него и ние всички имаме сериозен общочовешки екзистенциален проблем, ще посоча два примера, които напоследък се промъкнаха в социалните мрежи и които, за съжаление, получават всекидневно потвърждение от най-различни меродавни източници:

Първо, по време на известната операция за спасяването на екипажа на сваления над Иран самолет F-15 се е наложило сътрудниците на Тръмп да го изведат от стаята, от която се е ръководело управлението на операцията, тъй като той изпаднал практически в невменяемо състояние, настоявайки за различни налудничави решения, с което по никакъв начин нямаше да помогне на провеждането на операцията.

Второ, Тръмп е настоявал пред началника на обединените щабове генерал Кейн (Dan Caine), че е време за използване на ядрено оръжие срещу Иран и е поискал достъп до кодовете за отваряне на съответната процедура! За щастие генерал Кейн, за разлика от събитията около започването на войната, този път е проявил твърдост и е отказал да обсъжда въпроса!

Склонността към "конфабулация" се демонстрира от непрекъснатите публикации на Тръмп за хода на преговорите с Иран. Той ту публикува, че в Иран има разкол сред управляващите и на власт са дошли умерени ръководители, склонни за отстъпки спрямо обявените условия на Иран, ту заплашва, че ще накаже жестоко иранците "като върне страната в каменния век" поради невъзможните условия на ръководителите ѝ. (Всъщност благодарение на "обезглавяващият" удар на израелската армия в началото на войната начело на Иран са застанали кадри на гвардейците, които са далеч от умереността. Умерени, както се оказва сега, бяха убитите ръководители на Иран, но те благодарение на Израел са вече в по-добрия свят, описван така привлекателно в Корана.) От Тръмп непрекъснато се насрочват и отлагат пътувания до Пакистан на преговорната група, съставена от клоуните Уиткоф и Зятьков, с които иранците отдавна са заявили, че не желаят да разговарят, тъй като основателно ги считат за израелски агенти! Тръмп безкрайно фантазира на тема как иранските въоръжени сили са разгромени, американските миночистачи разчистват Ормузкия пролив от мини, а американските военни кораби патрулират покрай бреговете на Иран, осъществявайки морската блокада на страната. Непрекъснато се обявяват "нови, по-умерени условия за мир" от новото "умерено" иранско ръководство. Всичко това е фантазия породена от един болен мозък и доказателство за това са ракетните отговори на иранците на атаки на авиацията на САЩ и Израел, а американските военни кораби не могат да се доближат на по малко от 200 - 300 мили от иранския бряг поради опасността от бреговата ракетна артилерия и дронове за корабите.

В следния клип Патрик Бойл обяснява по достъпен начин (за съжаление на английски) икономическите последици за световната икономика от войната на САЩ и Израел срещу Иран:

https://www.youtube.com/watch?v=ZwpZBo9awbc

Както обикновено обаче, така и в този клип, дори не се споменава ролята на грандиозните амбиции на еврейската държава Израел за регионално господство в Близкия Изток, както и огромното влияние на израелското лоби върху политиката на САЩ, което при президента Тръмп е придобило зловеща мощ, като причина за тази толкова опасна за световната икономика война!

Обективно погледнато армиите на САЩ и Израел са изправени пред опасността от очевидно военно поражение в тази война, ако тя се води с конвенционални средства, т. е. без използване на ядрено оръжие.

Наскоро бяха публикувани данни за изразходваните досега муниции във войната от армиите на САЩ и Израел. Процентите са трагично обезпокояващи, като те варират от 20% за противовъздушните ракети "Пейтриът" до 70% за някои типове ракети за атака. Според Лари Джонсън обаче тези проценти са силно занижени! Той привежда изчисления, базирани на началото на производство на различните типове муниции, годишното количество на произведените бройки и данните за разходите на тези муниции например в Украйна. Само за ракетите "Пейтриът" излиза, че 20% е силно занижен разход, като според Джонсън процентът е не по-малък от 90! От друга страна оценките на американските военни за изразходваните от Иран и за унищожените от САЩ и Израел ирански балистични ракети и дронове отначало бе обявен на около 80%, а впоследствие самите американци намалиха оценките си на 30-40%!?

Невъзможни за решаване изглеждат и проблемите, свързани с въвеждането на сухопътни войски в Иран. Иран е голяма по население (92 милиона) и площ (около един милион кв. км.) държава с разнообразен терен от планини и пустини. Опитът от миналото показва, че натрупването на достатъчно количество сухопътни войски поставя огромни логистични проблеми пред САЩ, а съвременните средства за далекобойна атака и космическо наблюдение правят концентрацията на големи сухопътни съединения (вероятно около милион) невъзможна!

От друга страна блокадата от страна на Иран на Персийския залив поставя световната икономика на границата на световна криза, за която неизбежно ще бъдат обвинени евреите от Израел и Израелското лоби в САЩ! Твърденията на Тръмп, че американската флота е установила морска блокада на иранските кораби са повече от несериозни! САЩ разполагат с твърде малко военни кораби в района, за да установят ефективна блокада, те трябва да се държат на почетно разстояние от Иранските брегове, за да бъдат в безопасност, което още повече намалява ефективността на блокадата! От друга страна "блокадата на блокадата" с нищо не облекчава световната икономика, която губи около 20% от нефта и газа, 30% от изкуствените торове, важни количества сяра, хелий, алуминий и други стратегически материали, които се оказа, че се произвеждат от страните на Персийския залив!

Ако се погледнат десетте точки на мирните предложения от страна на Иран ще се види, че тяхното приемане, дори с известни модификации, е непосилна задача за нарцистичната натура на Тръмп и патологичните желания на Нетаняху за хегемония на Израел в з

Западна Азия. Единственият изход от създадената дилема е прилагането на 25-ата поправка на американската конституция, с което Тръмп да се обяви за неспособен да продължи да бъде президент на САЩ, а новият президент (Ванс) да договори, доколкото е възможно, по-приемливи клаузи за постоянен мир между САЩ и Иран! Що се отнася до Израел, то САЩ трябва да "отвърже" политиката си от ярема на израелското лоби и да остави Израел да се оправя сам със съседите си в района, като му се отреже достъпа до американската военна и финансова помощ. Само по този начин може би могат да се озаптят безмерните еврейски амбиции за господство в Близкия Изток и да се осигурят условия за справедливо решение на палестинския въпрос! За това могат да посредничат както Русия, така и Китай, които заедно със САЩ могат да гарантират независимостта и целостта на Израел в границите от 1967 година. Ако това не се осигури, то безмерните амбиции на Израел неизбежно, рано или късно, ще доведат до поредната катастрофа за евреите!

Дилетант

Няма коментари:

Публикуване на коментар