неделя, 7 юни 2026 г.

Има ли Иран ядрено оръжие? Добре информиран източник казва „да“...

Аз обикновено получавам по 20-30 електронни писма на ден, на една голяма част от които чета само заглавията. Някои от авторите постоянно присъстват в пощата ми и аз чета техните есета внимателно и с удоволствие. Един от тези автори е Larry Johnson, който пише често, знае много в областта на разузнаването и геополитиката, и по тези причини аз го следя внимателно. На 2 юни забелязах един негов материал, както винаги кратък и информативен, със заглавие, което ме накара да го прочета (заглавието) няколко пъти. Според мен заглавието беше сензационно и трябваше вече да има множество коментари по въпроса в пощата ми, но … нямаше нищо повече!? Помислих малко и реших, че ако това, което се пишеше в заглавието е вярно, то най-вероятно въпросът ще бъде посрещнат с мълчание, защото наистина не беше ясно как трябва да се коментира. Реших освен това да изчакам няколко дена, за да събера реакциите и на други автори по въпроса и едва след това да преведа съобщението на Лари в блога си. До края на седмицата коментарите бяха малобройни и изключително въздържани, на което ще се спра в края на материала. А ето и публикацията на Лари Джонсън от втори юни:

Does Iran Have a Nuke? Well Placed Source Says, "Yes" Larry C. Johnson • Tuesday, June 2, 2026 • 1,200 Words 

https://www.unz.com/article/does-iran-have-a-nuke-well-placed-source-says-yes/?utm_source=email&utm_campaign=article

"Миналия четвъртък Пепе Ескобар и аз получихме следния разузнавателен доклад, който беше изготвен от информиран източник със съответен достъп. Не възпроизвеждам целия доклад, но искам да подчертая въпроса: дали Иран вече има или скоро ще има ядрено оръжие. Позволете ми да подчертая, че твърдо подкрепям предишни оценки на разузнавателната общност на САЩ, че Иран досега не е имал интерес да се сдобие с ядрено оръжие.

Изглежда обаче, че изненадващата атака на 28 февруари, която последва опита за цветна революция, разгромена от иранските власти в края на декември 2025 г., са изиграли решаваща роля в промяната на гледната точка на Иран по този въпрос. Ето част от това, което Пепе и аз получихме миналия четвъртък:

Публичният разказ около събитията от 25 май 2026 г. фундаментално погрешно диагностицира оперативната реалност. Свидетели сме на необратима промяна в регионалната властова структура, движена от поредица силно калибрирани ескалации, които разкриха границите на американската принудителна мощ и крехкостта на парадигмата за сигурност в Персийския залив след 1991 г.

Структурната реалност е ясна: Съединените щати действат от ерозираща базова инфраструктура с компрометирана изпълнителна власт, срещу противник, който е овладял асиметричната ескалация. . . .

След максималистичния публичен отговор на Тръмп, Висшият съвет за национална сигурност разгърна своята крайна възпираща мярка. Чрез пакистанския министър-председател Шехбаз Шариф - в момента единственият надежден страничен канал между Вашингтон и Техеран - иранският президент Масуд Пезешкиан официално съобщи структуриран стратегически ултиматум в три стъпки, ако ударите на САЩ продължат:

  1. Незабавно оттегляне на Иран от продължаващите ядрени мирни преговори.

  2. Пълно изоставяне на бъдещата рамка на Ядрения договор.

  3. Детонацията на ядрено устройство на иранска земя - извършена не като оръжие за война, а като неоспорима демонстрация на суверенна способност и върховен контрол върху стълбата на ескалацията.

Предадено от пакистанския външен министър Исхак Дар на държавния секретар на САЩ Марко Рубио, това не беше реторика; това беше двойно предупреждение за геополитически шок. Рубио разпозна тежестта на намеренията и незабавно предприе действия, за да потисне ескалиращата поза на Белия дом.

Ето моя анализ на тази информация.

Иранският съвет за национална сигурност се събра миналата седмица след американските удари по остров Кешм и Бандар Абас. Съветът нареди на президента Пезешкиан да предаде послание на министър-председателя на Пакистан Шебас Шариф. Посланието на Пезешкиян беше просто и директно. След това министър-председателят Шариф нареди на външния си министър, г-н Исхак Дар, да предаде съобщението на държавния секретар на САЩ Марко Рубио. Позволете ми да подчертая, че източникът на тази информация е участвал в процеса на вземане на решение, който завърши с предупреждението до Рубио.

Ключовата фраза — ако ударите на САЩ продължат — беше доставена на Рубио в четвъртък. Въз основа на съобщението на Иран днес (понеделник), че се оттегля от по-нататъшни преговори със САЩ до края на израелските атаки срещу Ливан и палестинците, смятам, че този разузнавателен доклад е достоверен.

Сега топката е в ръцете на Доналд Тръмп и Биби Нетаняху… Ако Израел продължи да бомбардира Ливан — по-специално Бейрут — тогава трябва да очакваме Иран да обяви, че се оттегля от ДНЯО (Договор за неразпространение на ядреното оръжие). След като се освободи от задълженията по ДНЯО, Иран ще бъде свободен да изпълни точка 3, т. е. взривяване на ядрено устройство на иранска земя. Това ще бъде демонстрация, предназначена да предупреди Израел и САЩ, че по-нататъшните атаки срещу Иран ще доведат до катастрофални последици.

Пепе и аз получихме разяснение как Иран се е сдобил с работещо ядрено оръжие... Информацията относно конструкцията на това устройство (или устройства) е предоставена от трета страна, която има доказани способности в тази област. Целта на Иран е, с подкрепата на Пакистан, Китай и Русия, да увеличи риска за Израел от участие в бъдещи атаки срещу Иран.

Източникът дава и следната оценка на последиците от действията на САЩ и Израел върху глобалната сигурност и финансова архитектура:

Вторичните ефекти от това противопоставяне пренастройват глобалната стратегическа и финансова архитектура в реално време:

• Крахът на споразуменията на Авраам: политическата инфраструктура, поддържаща израелско-арабската нормализация, е функционално мъртва. Пакистан го отхвърли публично, Саудитска Арабия замрази всички задкулисни дискусии, а Катар и Оман активно подготвят график от шест до девет месеца, в който американските сили да напуснат своите военни съоръжения.

• Нововъзникващата ос на сигурност: изгражда се нова архитектура за сигурност Саудитска Арабия-Пакистан-Турция-Египет, е напълно отделена от подкрепата на САЩ. Пакистан се издигна от периферен играч до незаменим оперативен център, използвайки ислямска културна близост, която нито Вашингтон, нито Пекин могат да възпроизведат.

• Системен риск за глобалния ред: иранска ядрена демонстрация би заличила глобалната рамка за неразпространение на ядрени оръжия и би дала на Пекин незаслужено, окончателно доказателство за концепцията по отношение на границите на американската хегемония.

Доналд Тръмп все още има време да намали ескалацията на ситуацията и да избегне катастрофата, но това ще изисква някои неприятни, трудни решения от негова страна. Първо, и най-важно, трябва да се намали помощта за Израел и да се принуди Нетаняху да прекрати атаката си срещу Ливан и да изтегли израелските сили от Газа. Съмнявам се, че Тръмп има гръбнака да направи това, но това е вид драматична стъпка, необходима, за да се убедят иранците, че Тръмп е сериозен в преговорите за истинско споразумение. Второ, вдигнете санкциите - поне за иранския петрол - и върнете замразените ирански активи. Трето, приемете, че Иран има юрисдикция над онези части от Ормузкия пролив, които се намират на територията на Иран съгласно международното право.

Съмнявам се, че Тръмп е склонен да приеме тези варианти, което означава голяма вероятност битката да се възобнови. Ако Израел продължи да атакува Ливан - по-специално Бейрут - Иран дава да се разбере съвсем ясно, че ще атакува израелски военни обекти и персонал в Северен Израел. Пазарната еуфория от миналата седмица относно предстоящото мирно споразумение се изпари. Сега западният свят трябва да се справи с реалността, че Иран, с твърдата подкрепа на Китай и Русия, е готов да устои на натиска и заплахите на САЩ, докато иранските сили надделеят. …"

По-нататък в материала на Лари следват линкове към клипове в Youtube, в които той разяснява събитията описани в този материал. Не посочвам тези линкове, тъй като те са вече твърде стари, а в следващия материал на Лари Джонсън, преведен по-долу, посочвам по-нови линкове към клипове, посветени на проблема.

В същия пакет ел. писма намерих и следния материал, който съдържа доста пикантна информация за проблеми в отношенията между Тръмп и Нетаняху, възникнали може би в резултат от ултиматума на Иран:

Trump to Netanyahu: "You’re Fucking Crazy" (Тръмп към Нетаняху: „по дяволите, ти си луд“) Jonas E. Alexis • Tuesday, June 2, 2026 • 800 Words 

https://www.unz.com/article/trump-to-netanyahu-youre-fucking-crazy/?utm_source=email&utm_campaign=article

"Общоприет факт, почиващ на реални наблюдения е, че много президенти на САЩ са имали трудни отношения с Бенямин Нетаняху. Разбира се, американските президенти често казват публично, че съюзът между САЩ и Израел е силен и неразрушим. Въпреки това, насаме, някои са намерили Нетаняху труден за работа.

Например, когато Бил Клинтън се срещнал за първи път с Нетаняху във Вашингтон през 1996 г., Нетаняху започнал да обяснява на Клинтън какво според него трябва да се направи по отношение на палестинците. Възмутен от тона на Нетаняху, Клинтън възкликнал:

Цитат: Кой, по дяволите, си мисли, че е той? Кой е шибаната суперсила тук? – край на цитата… Сега идва Доналд Тръмп, човек, който даде на Израел почти всичко, което искаше, включително силна подкрепа по време на неотдавнашния конфликт с Иран. Все пак какво каза Тръмп наскоро? Обърнете внимание на грубия му език:

Блок цитат: Ти по дяволите си луд. Щеше да си в затвора, ако не бях аз. Спасявам ти задника. Сега всички те мразят. Всички мразят Израел заради теб. Какво Правиш по дяволите? – край на цитата …"

Очевидно с поведението си Нетаняху е прелял чашата на търпението на Тръмп и можем само да гадаем каква е причината за това!?

За мен винаги е будело удивление, че духовният ръководител на Иран Али Хаменей е издал фатва, с която забранява въоръжаването на Иран с ядрено оръжие, като се има предвид животинската омраза на Израел и на САЩ спрямо ислямската република! Не можех да си обясня причината за това, но неотдавна научих, че според шиитската религиозна доктрина, убийството на невинни цивилни хора е грях и това лежи в основата на фатвата на Хаменей!

Професор Джон Миършаймър винаги е отбелязвал с удивление упоритостта, с която иранските религиозни водачи са се противопоставяли на изкушението Иран да се сдобие с ядрено оръжие като гаранция за неговата безопасност! Наистина почти всички геополитически коментатори отбелязват трагичната съдба на Саддам Хюсеин и на Моамар Кадафи, които доброволно се отказаха от разработката на ядрено оръжие и платиха за това с живота си в контраст със съдбата на диктаторите на Северна Корея от семейство Ким, които си разработиха ядрено оръжие и до ден днешен никога животът им не бе застрашен! Изглежда обаче гибелта на съпругата, дъщеричката, бащата и майката във вероломната "обезглавяваща" акция на Израел на сегашния духовен водач на Иран Хаменей най-накрая прекършиха религиозния му фанатизъм и позволиха Иран да престъпи фамозния "ядрен праг"!?

В четвъртък, на 4 юни, най-накрая се оправдаха очакванията ми за някакво потвърждение на новината:

Confirmed — Donald Trump Believes Iran Has the Bomb (Потвърдено – Доналд Тръмп вярва, че Иран притежава бомбата) Larry C. Johnson • Thursday, June 4, 2026 • 700 Words 

https://www.unz.com/article/confirmed-donald-trump-believes-iran-has-the-bomb/?utm_source=email&utm_campaign=article

"Не, не ми беше даден достъп до NSA Sigint, но потвърдих, че телефонният разговор миналата седмица между иранския президент Пезешкиан и пакистанския премиер Шариф е бил по незащитена линия. Надеждно съм информиран, че това е направено умишлено от иранците и пакистанците – т. е. иранците и пакистанците са разчитали, че американците и израелците ще ги подслушват. Ключовата част от разговора между Пезешкиан и Шариф беше следната:

Президентът Масуд Пезешкиан съобщи официално структуриран стратегически ултиматум в три стъпки, ако американските удари продължат:

  1. Незабавно оттегляне на Иран от продължаващите ядрени мирни преговори.

  2. Пълно изоставяне на бъдещата рамка на Ядрения договор.

  3. Детонацията на ядрено устройство на иранска земя - извършена не като оръжие за война, а като неоспорима демонстрация на суверенна способност и върховен контрол върху стълбата на ескалацията.

Когато Марко Рубио беше повикан около час по-късно от външния министър на Пакистан Исхак Дар и получи същото съобщение, Белият дом знаеше, че информацията е законна. Докато разузнавателната общност на САЩ вероятно не може да потвърди, че Иран действително разполага с действащо ядрено оръжие, пакистанците вярват, че иранците го имат. Прихванатият разговор между Пезешкиан и Шариф, последван от разговора на Рубио с Исхак Дар, убеди Тръмп и неговите съветници, че Иран не отправя празна заплаха.

Сега знаем защо е настъпила драматична промяна в реториката на Тръмп спрямо Иран... По дяволите, той омаловажи вчерашния ракетен прах в Персийския залив, който остави международното летище на Кувейт да се запали от неуспешна ракета PAC3 Patriot.

Пепе и аз се хванахме малко от скептиците, след като съобщихме за пакистанското твърдение, че Иран заплашва да взриви ядрено устройство на иранска земя, ако САЩ продължат ударите си и не обуздаят атаките на Израел срещу Бейрут. Но ние не сме тези, които ядат врани или бършат яйца от лицата си. Робърт Барнс, бивш адвокат на Тръмп, по време на подкаст с Марио Науфал в сряда каза, че е потвърдил с източник от Белия дом на Тръмп, че нашата информация е вярна.

Пакистан продължава да играе централна роля в преговорите между Техеран и Вашингтон и иска да доведе Доналд Тръмп в Исламабад за среща с президента на Иран Пезешкиан, където ще бъде подписано мирно споразумение, слагащо край на войната с Иран. Ако това се случи, интернетът може да се срине. Пакистан не прави това сам… Той има пълната подкрепа на Китай и Русия, като Китай поема инициативата.

Все още има някои пречки, които Пакистан трябва да преодолее, ако иска да накара Тръмп и Пезешкиан да седнат на масата за преговори... Най-голямата е Израел. Ще принуди ли Тръмп Израел да се оттегли от Ливан? Въпреки че Белият дом обяви днес с много шум, че Ливан и Израел са постигнали мирно споразумение, публикуваните подробности са неприемливи за Хизбула. Хизбула няма да спре да обстрелва Северен Израел, докато IDF не се изтегли от Южен Ливан. Съобщава се, че ливанско-израелското споразумение предвижда, че Хизбула не може да разполага с никакви сили на юг от река Литани… Както писах по-горе, това не е начало и нарушава сделката за Хизбула.

Ако ситуацията в Ливан бъде уредена, мисля, че е много вероятно Тръмп да постигне сделка с Иран, която ще премахне заплахата Иран някога да използва ядрено устройство. Но такова споразумение ще трябва да има някои зъби, като например да бъде ратифицирано от Конгреса на САЩ и подкрепено с гаранции за сигурност от Русия и Китай. Ще представим някои по-оптимистични твърдения от Тръмп през следващите дни за предстояща сделка. Само не забравяйте, че все още има много сложни технически проблеми за решаване.

Марио ме хвана отново, за да обсъдим реакцията на администрацията на Тръмп на заплахата на Иран да детонира ядрено оръжие:

https://www.youtube.com/watch?v=7br2rp-pRzA

Говорих и с Едмънд ДеМарш от Trends Journal за същия проблем:

https://www.youtube.com/watch?v=m8BF1gPrIvM

Съдията Наполитано интервюира Пепе и след това, няколко часа по-късно, направи същото с мен. Пепе и аз разказваме една и съща история:

https://www.youtube.com/watch?v=yLSrunuWrns "

В ежеседмичното си предаване (всеки петък) по Youtube, съдията Наполитано обсъди отново информацията свързана с възможността Иран да демонстрира притежание на ядрена бомба:

INTEL Roundtable w/ Johnson & McGovern : Weekly Wrap 5-June 5: 

https://www.youtube.com/watch?v=9mOCqLYJOaM

Интересна е промяната в тона на Вашингтон, която се забелязва през последната седмица:

"В сряда държавният секретар Марко Рубио заяви пред законодателите в Камарата на представителите, че военната операция, която администрацията на Тръмп нарече „Операция Епична ярост“, „е приключила“.

Той добави, че ударите по-рано през седмицата са били „отбранителни по природа“, като каза на членовете на Конгреса, че са извършени в отговор на атаките на Иран срещу кораби близо до Ормузкия проток.

„За да защитим собствените си сили, ние не просто удряме дроновете, а удряме хората, които изстрелват тези дронове. Те са напълно отбранителни по природа, но се случват в отговор на ирански действия. Ако те не стрелят по тези кораби, ние също няма да стреляме, но трябва да отговорим“, каза Рубио. ... Президентът Доналд Тръмп заяви в петък, че иранските лидери все още не са постигнали споразумение със САЩ за прекратяване на продължаващата война, защото са „силни“ и „горди“."

Очевидно заканите за унищожаването на иранската цивилизация изглежда останаха в миналото и тонът вече е сменен с такъв с уважителни нотки.

Разбира се опасният играч в случая е Израел с амбициите му за величие и територия от "реката до морето"! САЩ биха могли да го укротят, но трябва преди това да се справят с Израелското лоби. Разбира се укротяването на амбициите на ционистки Израел е в интерес на израелския народ, но той все още е заразен от вируса на богоизбранността и не е ясно как този вирус може да бъде изчистен от тялото на еврейския народ, след като той се поддържа от религиозната доктрина на юдеизма!?

В заключение искам да подчертая, че според мен Иран не пропагандира широко перспективата за демонстрация на притежанието на ядрено оръжие, защото това би била преди всичко демонстрация на американското военно поражение във войната. Нали всички знаем, че основната причина за войната според Тръмп е опасността Иран да се снабди с ядрено оръжие!? Подобна демонстрация на явния провал на целта на войната би поставила непреодолимо препятствие пред уреждането на мира. По тази причина Иран сигнализира по сравнително тайни пътища за възможностите си, разчитайки, че САЩ ще изиграят своята роля в танца и ще намерят подходящ начин да се възползват от предложения им изход от кризата. Сега всичко е в ръцете на Тръмп и Рубио и те трябва да намерят начин да заставят Израел да приеме поражението и да преосмисли цялостната си политика в района.

Дилетант



Няма коментари:

Публикуване на коментар