вторник, 12 май 2026 г.

Ежко Бежко счупи стомната, но въпросът е какво да се прави сега?

В едно от миналите есета си спомних за приказка от моето детство, в която Ежко Бежко ходеше "доста безотговорно" за вода с една стомна и не обръщаше внимание на предупрежденията на майка си, че ако не внимава ще я счупи! Така и стана. На третия път Ежко счупи стомната и вероятно го е сполетяло нещо, което някога сполетяваше непослушните деца, когато правеха бели!

"Миротворецът" Тръмп започна поредната си война

https://diletant43.blogspot.com/2026/03/blog-post.html

Та в това есе аз обръщах внимание, че на два пъти (12 дневната война срещу Иран през юни 2025 година и отвличането в гангстерски стил на президента Мадуро и жена му от Венецуела през януари тази година) на президента Тръмп му проработи късмета! Във войната с Иран, започнала под натиска на Нетаняху и Израелското лоби в САЩ, нещата обаче се запекоха и очевидно вървят към поражение. Поражение каквото САЩ май не помнят в историята си, ако изключим войната през 1812 година, когато САЩ се опитват безуспешно да завладеят Канада, събитие за което в Америка срамежливо се мълчи!

В едно от неотдавнашните си есета аз подробно описах разкритията на "Ню Йорк Таймс", за фаталната роля изиграна от Нетаняху и шефа на Мосад Давид Барнеа в уговарянето на Тръмп, че Иран е готов за разгром и е необходимо САЩ само да започне атаката, за да бъдат посрещнати американците с цветя като освободители от ненавистния на иранците режим!

В статията, частично приложена по-долу в превод, се описва продължителната подготовка на израелските тайни служби за въпросната "освободителна" за иранците война. Само дето целта на Израел съвсем не е да освободят иранците, а да ликвидират Иран като държава, "освобождавайки" различните националности в Иран да се колят и бесят в една гражданска война. Създавайки хаос в Иран, Израел се надява да се отдаде на идеята си за "Велик Израел" - от Ефрат до Нил!

Забележка. В статията под термина "Ционистка организация" трябва да се разбира Израел.

How Iran Defeated Israel

(Как Иран победи Израел)

Kit Klarenberg • Wednesday, May 6, 2026 • 1,700 Words

https://www.unz.com/article/how-iran-defeated-israel/?utm_source=email&utm_campaign=article

"Зашеметяващ разследващ репортаж на иврит-езичния информационен ресурс Ynet разкри смущаващия катаклизъм не само от войната между САЩ и Израел срещу Иран, но и от усилията на ционистката организация да сложи край на Ислямската република чрез тайни и явни военни и разузнавателни операции. Насилствените протести, организирани от Мосад, убийството на върховния лидер Али Хаменей и кюрдската инвазия имаха за цел да доведат до смяна на режима и „пълна победа“ над Техеран. И все пак, както заключава Ynet: „това, което започна като мащабен израелски ход, богат на въображение, окончателен в своето решение, завършва с мъка.“

В детайли разследването проследява как безумната схема на ционистката организация се е зародила в съзнанието на израелските разузнавателни, военни и политически ръководители, преди администрацията на Тръмп да бъде напълно убедена в заговора. По пътя Ynet разкрива изключителни и опасни нива на заблуда и имперска арогантност на най-високите нива в Тел Авив и Вашингтон. Например, Бенямин Нетаняху искрено – и опасно – вярваше, че престъпното нападение на Израел над Ливан през септември 2024 г. и 12-дневната война през юни 2025 г. са унищожили Хизбула и Иран.

Тази гледна точка се споделяше и от Мосад, който изграждаше огромна, всеотдайна антиправителствена армия в Техеран от 2022 г. Ционистката организация беше изцяло убедена, че силите ѝ имат силата да сринат цялата Ислямска република. „Насърчаването на масови протести“ и насърчаването на „въоръжена съпротива на малцинствата“ – по-специално на кюрдите във и извън Иран – „паралелно“ с убийството на върховния лидер Али Хаменей бяха част от тристранна стратегия за държавен преврат. Нетаняху наистина вярваше, че „пълната победа“ над Съпротивата е на път във всеки западноазиатски театър на военните действия. Ynet съобщава:

„Свалянето на режима беше сърцевината в цялостния военен план на Израел.“

Операцията трябваше да бъде въведена в действие през юни тази година. И все пак, когато през януари с „десетки хиляди“, ръководени от Мосад бунтовници излязоха по улиците на Техеран и други ирански градове, ционистката организация почувства, че условията са достатъчно „узрели“, за да предприеме решителен ход. „Организацията за влияние“ на Мосад в Ислямската република е родена през 2022 г., достигайки „оперативна зрялост преди две години и половина“ – по съвпадение около 7 октомври. Ynet мрачно се хвали с „усилията и изтънчеността“ на въоръжената тайна армия от антиправителствени бунтовници на ционистката организация в Техеран:

„Израел е създал своя собствена машина за отрови. Това е сериозна въоръжена система, която, ако е напълно оперативна, може да бъде фатална.“

Мосад представи своя безмозъчен план за смяна на режима директно на ЦРУ, Централното командване на Пентагона беше информирано за него от гостуващия началник на щаба на ционистките окупационни сили Еял Замир, докато Тръмп беше лично лобиран от Нетаняху. Президентът – „убеден, че няма ограничения за възможностите на военната система под негово командване“ след отвличането на Николас Мадуро на 3 януари – и неговата администрация, бяха много възприемчива публика. Тръмп изрази подкрепата си за конспирацията на 13 януари, като публично информира иранците, че „помощта е на път“.

Веднага започна огромно струпване на американски военни сили в Западна Азия, докато предполагаемите мирни преговори с Техеран продължаваха. Преговорите, разбира се, бяха измама, целяща да приспи Съпротивата в фалшиво чувство за сигурност, преди да започне следващата фаза от планирания дворцов преврат на Израел. На 28 февруари ционистко-американски въздушни удари се изсипаха върху Техеран. Израел и САЩ бяха сигурни, че ръководството на Иран е елиминирано или разпръснато, а системата за командване и контрол на Ислямската република е „сериозно разбита“. Но тогава започна да избухва катастрофа. …"

Една от основните грешки на Мосад е убеждението, че властта в Иран ще се разпадне, ако бъдат убити ръководителите на режима.

Иран е религиозна република, в която моралната власт е в ръцете на религиозното духовенство, което е диспергирано в цялата страна и има система за избор на върховния религиозен и държавен глава, която трудно може да бъде унищожена с един удар. Паралелно на нея съществува и светска власт, която – в лицето на президента и парламента – се избира периодически. Има и военна власт, която е подвластна на религиозната и светската власт, но притежава голяма автономия. В резултат на " застрашеното съществуване на режима" от създаването му след революцията през миналия век досега, центровете на властта са създали система за "оживяване" базирана на втори и трети заместници, които трябва да поемат функциите на съответните принципали при тяхната елиминация. Освен това страната, във военно отношение, е разделена на автономни райони, които при унищожаване на централното управление могат да функционират автономно с бойни задачи за достатъчно дълго време, за да бъде възстановен центъра! Удивителното е, че една толкова прославена организация като Мосад, не е оценила достатъчно добре жизнеността на тази система!?

Освен това безредиците в Иран през декември и януари дадоха възможност на иранските тайни служби да разкрият и елиминират подривната мрежа на Мосад, което излиза, че също не е било оценено от прославените еврейски "рицари на плаща и кинжала".

Възлагането на надежди на иранските кюрди и на кюрдите от околните страни от историческа гледна точка е доста наивно. Първо кюрдите са доста ненадеждни като контингент за сериозни задачи, главно поради тяхната разединеност и кланова вражда. Освен това турците разбират, че Израел се опитва да обедини кюрди от различни държави за борба срещу Иран и веднага решават, че няма да е далеч момента, в който някой ще се опита да обедини кюрдите и за борба срещу Турция, поради което взимат сериозни мерки за предотвратяването на успеха на израелската операция!

Друг проблем, който изглежда остава скрит за тайните служби на САЩ и Израел е огромната работа извършена от IRGC за скриване под земята на ракетите, дроновете и другата военна техника на Иран, както и скриването под земята на мощностите, които я произвеждат!

Друг проблем е, че планът на Израел не допускаше продължителна война, и когато първоначалната атака не сломи волята на Иран за съпротива, се прояви слабостта на американската военна машина, която вече се набелязваше от войната в Украйна, а именно разчитането на високоточни, но изключително скъпи военни муниции, които се произвеждат в ограничени количества от военните индустрии както на САЩ, така и на Израел и без които войната, както бе планирана от САЩ и Израел, не можеше да продължи дълго. Последната слабост прониква незабелязано в американската военна доктрина поради факта, че след войната във Виетнам, САЩ водеха само краткотрайни, формално победоносни войни, само срещу сравнително малки държави, които са с ограничени ресурси и по тази причина не могат да окажат продължителна съпротива на американската армия.

Освен това стратезите от Вашингтон и Тел Авив не оцениха, че Иран може да "затвори" Ормузкия пролив и по този начин да постави в много трудно положение както световната икономика, така и икономиките на страните от Персийския залив!

Изобщо, както и да се погледнат плановете за тази война, те са базирани на неверни представи за възможностите на противника Иран и сериозно надценяване на възможностите на агресорите САЩ и Израел!

По време на военните действия и примирията Тръмп се държеше на пръв поглед доста ирационално, публикувайки в собствената си социална мрежа противоположни изказвания, които поставяха под съмнение умствената му адекватност. В същото време обаче на световните финансови пазари се забелязваха манипулации, които използваха предизвиканите от изказванията на Тръмп флуктуации на пазарите за печелене на стотици милиони долари!? Предполага се, че тези финансови манипулации са в полза на Тръмп, семейството му и негови приятели и приближени!

Trump’s Bogus Claims About Progress in Talks with Iran Just Made Some Insider a Lot of Money

(Фалшивите твърдения на Тръмп за напредък в преговорите с Иран току-що донесоха много пари на някои вътрешни хора)

Larry C. Johnson • Thursday, May 7, 2026 • 600 Words

https://www.unz.com/article/trumps-bogus-claims-about-progress-in-talks-with-iran-just-made-some-insider-a-lot-of-money/?utm_source=email&utm_campaign=article

"Президентът Доналд Тръмп внезапно спря „Проект Свобода“ – американска военна операция за ескортиране на кораби през блокирания от Иран Ормузки проток – приблизително 36 часа след началото ѝ.

Според NBC News, обратът в действията е дошъл след значителна негативна реакция от ключови съюзници от Персийския залив, по-специално Саудитска Арабия. Тръмп обяви операцията чрез социалните медии в неделя, изненадвайки партньорите си от Персийския залив. В отговор Саудитска Арабия спря достъпа на САЩ до авиобазата „Принц Султан“ и саудитското въздушно пространство, които са критични за осигуряване на въздушно прикритие (изтребители, танкери и защитен чадър) на кораби, преминаващи през пролива. Телефонен разговор между Тръмп и престолонаследника Мохамед бин Салман не успя да разреши спора. Други съюзници (напр. Катар, Оман) също бяха хванати неподготвени, като координацията се осъществи едва след публичното обявяване.

А сега ето и най-важното:

В отговор Кралството информира САЩ, че няма да позволи на американските военни да летят със самолети от авиобазата „Принц Султан“ югоизточно от Рияд или да летят през саудитското въздушно пространство, за да подкрепят усилията, съобщиха официални лица.

Разговор между Тръмп и саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман не е решил проблема, заявиха двамата американски представители, принуждавайки президента да спре „Проект Свобода“, за да възстанови достъпа на американските военни до критичното въздушно пространство.

Това означава, че предишните планове за подновена атака срещу Иран няма да се осъществят тази седмица. Дезинформацията, разпространена от Белия дом, обаче е донесла на някого много пари. В „Писмото на Кобейси“ (The Kobeissi Letter) за X се разказва следната история:

Според нашия анализ, къси позиции за суров петрол на стойност ~920 милиона долара бяха сключени 70 минути преди доклада на Axios, в който се твърди, че САЩ и Иран са близо до споразумение от „14 точки“ за прекратяване на войната.

В 3:40 ч. сутринта източно време днес бяха сключени къси позиции за суров петрол на стойност близо 10 000 договора без никакви важни новини. Това се равнява на ~920 милиона долара номинална стойност, необичайно голяма сделка за 3:40 ч. сутринта източно време.

В 4:50 ч. сутринта източно време, само 70 минути по-късно, Axios съобщи, че САЩ са „близо“ до „меморандум за разбирателство“ за прекратяване на войната с Иран.

До 7:00 ч. сутринта източно време цените на петрола паднаха с над –12%, като тези къси позиции за суров петрол се покачиха с приблизително +125 милиона долара. Минути по-късно Иран стартира „Персийската администрация в пролива Персийски залив“ и цените на петрола скочиха с +8%.

…"

Провалът на операцията "Проект Свобода" изглежда само ще я отложи, но аз определено смятам, че тя ще е толкова безуспешна колкото и останалите съвместни операции на САЩ и Израел през тази злополучна за световната икономика война! Що се отнася обаче до личното богатство на Тръмп и компания, то то вероятно ще се увеличи!

В следващия клип Джефри Сакс описва опасностите от сегашното състояние на положението в Персийския залив и Ормузкия пролив за световната икономика през следващите 10 години:

Jeffrey Sachs: Iran Miscalculation Could Trigger a Decade-Long Economic Crisis

(Джефри Сакс: Грешна преценка по отношение на Иран може да предизвика десетгодишна икономическа криза)

https://www.youtube.com/watch?v=0Ib4NPabrgE&t=2421s

По мнението на много икономисти, дори ако Ормузкия пролив се отвори веднага и военните действия в Персийския залив незабавно се прекратят, то световната икономика ще изпитва сериозни проблеми поне до края на годината, а вероятно и през следващите години! Причината за това ще бъдат сериозните разрушения в инфраструктурата за добив и производство на газ, нефт и техните деривати, както и на редицата други суровини, които страните от района доставят на световната икономика.

Освен проблемите за световната икономика, които създаде войната на САЩ и Израел срещу Иран, има и един друг сериозен проблем, който касае преди всичко САЩ. Става дума за неизбежната промяна в структурата на безопасността на района, която досега се гарантираше от САЩ, благодарение на което те се ползваха с привилегията да притежават многобройни военни бази в страните от района! Чрез тези бази се предполагаше, че САЩ ще осигуряват националната безопасност на тези страни, за което получаваха привилегията нефтът да се продава само с американски долари, т. нар. петродолари. Оказа се, че САЩ не са в състояние да гарантират безопасността на арабските страни от района и те започват да търсят други начини за решаване на този проблем. Тук, разбира се, веднага се появяват услужливо Русия и Китай с предложение за изграждане на нова архитектура на сигурността в района, на която те са готови да станат гаранти!

Появява се и идеята за пакт между четири големи държави от района, в който САЩ няма да играят никаква роля!

A Security Pact in the Middle East, Behind America’s Back Part 1

(Пакт за сигурност в Близкия изток, зад гърба на Америка, част 1)

J. Ricardo Martins • Tuesday, May 5, 2026 • 1,400 Words

https://www.unz.com/article/a-security-pact-in-the-middle-east-behind-americas-back-part-1/?utm_source=email&utm_campaign=article

"Четири държави, 1.9 милиона войници и един ядрен арсенал тихо изграждат архитектурата за сигурност, която Америка не е била поканена да проектира. Близкият изток вече не чака разрешение от Вашингтон.

Какво представлява този пакт и как се е появил?

Всичко започна само с две държави. На 17 септември 2025 г. саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман и пакистанският премиер Шехбаз Шариф се срещнаха в двореца Ал-Ямама в Рияд, за да подпишат Споразумението за стратегическа взаимна отбрана (SMDA). Този пакт ангажира и двете държави с колективна отбрана, което означава, че нападение срещу едната ще се третира като нападение срещу двете, в съответствие с духа на член 5 от НАТО. Това беше важна стъпка, която зася семената за това, което скоро щеше да се превърне в много по-голяма регионална рамка за сигурност.

Този пакт между Саудитска Арабия и Пакистан беше само началото, а след това, през 2022 г., се случи турско-саудитското сближаване. До март 2026 г. външните министри на Турция, Саудитска Арабия, Египет и Пакистан се срещнаха в Рияд, за да обсъдят разширяването на това в четиристранна рамка за сигурност. Визията: съвместно производство на отбранителна техника, споделяне на разузнавателна информация, координирано военно обучение и – потенциално – взаимни гаранции за сигурност. Двустранното обещание се превърна в нов център на тежестта в отбраната на Близкия изток.

Географски този съюз е почти забележителен по своя обхват. Турция контролира Босфора и Източното Средиземноморие. Египет държи Суецкия канал и северната част на Червено море. Пакистан добавя стратегическа дълбочина на изток, а Саудитска Арабия е в центъра, финансирайки съвместните усилия.

…"

Ако този съюз се оформи със съответния договор подобен на договора на НАТО и особено ако четирите страни преодолеят религиозните си предразсъдъци и включат в съюза и Иран, то САЩ ще бъде напълно изключен от структурата за сигурност на района! Изброените по-горе страни по един или друг начин се стремят към членство в БРИКС, поради което, при внимателна политика на Русия и Китай, САЩ могат да бъдат изцяло военно изключени от района на Западна Азия.

Изобщо няма съмнение, че Израел и Израелското лоби натопиха САЩ в един конфликт, който демонстрира на света, че "суперсилата" е нещо като Вълшебникът от Ос - едно старче неспособно на това, за което претендира, преди да бъде разкрита същността му! Вероятно обаче най-тежки ще бъдат последиците за Израел, защото той би трябвало да се откаже от амбициите си за "Велик Израел" и да се опита да се превърне в една наистина демократична държава, за каквато съвсем неоснователно го смята Запада, като реши палестинския проблем по удовлетворителен за палестинците и околните държави начин. В противен случай съществуването на Израел ще бъде наистина под въпрос и може да го сполети съдбата на Юдейската държава, загинала под ударите на римляните през 70-та година на нашата ера!

Дилетант

Няма коментари:

Публикуване на коментар